სავალდებულო ვაქცინაციის წინააღმდეგ პეტიციას 50 000 უკრაინელმა მოაწერა ხელი
პეტიციების ავტორებმა მოუწოდეს სახელმწიფოს მეთაურს, შეწყვიტოს კარანტინი და ვაქცინაცია ნებაყოფლობითი გახდეს.
ორმა პეტიციამ უკრაინაში სავალდებულო ვაქცინაციის გაუქმების შესახებ 25000 ხმა მიიღო, იუწყება ZN.UA.
27 სექტემბერს შექმნილი ორი პეტიციიდან პირველის ავტორი იური ახრამეიკოა. დოკუმენტს უკრაინის 25444 მოქალაქემ მოაწერა ხელი და მას უკვე განიხილავს უკრაინის პრეზიდენტი.
პეტიციის ტექსტში ახრამეიკო პრეზიდენტს საკარანტინო შეზღუდვების მოხსნას სთხოვს, რადგან ისინი „უაზროა“.
„მოვითხოვთ სრულად გაუქმდეს კარანტინი, უაზრო ნიღბის რეჟიმი და აცრა, რომელიც უკვე სავალდებულო გახდა მოსახლეობის გარკვეული ნაწილისთვის. ვაქცინაცია გახდეს ნებაყოფლობითი და მხოლოდ ანაზღაურებადი“, - წერს პეტიციის ავტორი.
მან ასევე მოითხოვა, რომ მოამზადონ სტატისტიკა და ახალ ამბებში არ ახსენონ კორონავირუსი. მისი აზრით, „აშკარაა, რომ ამით ცდილობენ ჩვენზე მანიპულირებას, ინფიცირებულთა და გარდაცვლილთა შესახებ მონაცემებით, რომლებიც რეალობას არ შეესაბამება“.
ახრამეიკომ დასძინა, რომ თუ მისი პეტიცია დააგროვებს საჭირო 25 ათას ხმას და ზელენსკი უგულებელყოფს ან უპასუხებს, „მე მას გადავცემ პრემიერს და არ იქნება კონკრეტული და რადიკალური ცვლილებები, ჩვენ ყველა ხელმომწერი ჩავთვლით, რომ თქვენ არ გაგაჩნიათ თქვენი აზრი, თქვენ არ გესმით ხალხის, არ არსებობს რეალური დემოკრატია, რაც ნიშნავს, რომ ქვეყანას მართავს კულისებში არსებული მაფია და არა საღი აზრი. ”
მეორე პეტიცია შეიქმნა დიმიტრი ზინკევიჩის მიერ, 23 სექტემბერს. მის მოთხოვნას მხარი 25121-მა ხელმომწერმა დაუჭირა. პეტიცია ჯერ კიდევ არ არის განხილული.
„გთხოვთ, აკრძალოთ მოსახლეობას სავალდებულო ვაქცინაცია. არ უნდა მოხდეს ადამიანების აცრა ვადაგასული ვაქცინებით სამსახურიდან გათავისუფლების ან ხელფასების არ მიღების შიშის გამო. პრეზიდენტს და ჯანდაცვის მინისტრს ვთხოვ, მისცენ ხალხს უფლება აირჩიონ, სურთ თუ არა აცრა. ჩვენ მხარი დაგიჭირეთ არჩევნებში - ახლა თქვენგან ველით მხარდაჭერას“, - განაცხადა მეორე პეტიციის ავტორმა.
მანამდე მჟკ წერდა, ლიაშკომ დაუშვა, რომ 5 წლიდან ბავშვების COVID-ის ვაქცინაცია მალე დაიწყება უკრაინაში.