კვლავ სუნთქავენ სიძულვილით და ბოროტებით, - იერარქი მეუ-ს შექმნის წლისთავზე
მუდმივი დაპირისპირება მეუ-ს შიგნით და მისი მიმდევრების აგრესია უმე-ის წინააღმდეგ მიუთითებს იმაზე, რომ „საბჭო“ არავის აერთიანებს, ამბობს ეპისკოპოსი ვიქტორი (კოცაბა).
სხვადასხვა კონფლიქტები მეუ-ს შიგნით, პარალელური ეპარქიების არსებობა უმე(კ)-სა და უამე-ს წევრების ხელმძღვანელობით და რაც მთავარია, სქიზმატების მხრიდან მუდმივი სიძულვილი და რისხვა უკრაინის მართლმადიდებელი ეკლესიის მორწმუნეების მიმართ, ეს ყველაფერი იმაზე მეტყველებს, რომ არ არსებობს ეგრეთ წოდებული „გამაერთიანებელი კათედრალი“. ამის შესახებ ბარიშევსკის ეპისკოპოსმა ვიქტორმა (კოცაბა) დაწერა თავის ტელეგრამ არხზე, პატრიარქ ბართლომესა და პეტრე პოროშენკოს ინიციატივით შექმნილი მეუ-ს მესამე წლისთავზე საუბრის დროს.
უმე-ის იერარქის თქმით, რეალური გაერთიანების შემთხვევაში უკრაინაში ეკლესიების ჩამორთმევა და მართლმადიდებელი ქრისტიანების დევნა არ მოხდებოდა.
„ბოლოს და ბოლოს, თუ გაერთიანება მართლაც მოხდა და უკრაინელმა სქიზმატიკოსებმა მართლაც მიიღეს კანონიკური სტატუსი (როგორც თავად თვლიან), მაშინ რატომ იკავებდნენ სხვა კანონიკურ ეკლესიებს ძალით? მაშინ რატომ ავლენთ გაუგებარ მძაფრ რისხვას უმე-ის მორწმუნეების მიმართ, ამცირებენ მათ და ემუქრებიან? ” - წერს ეპისკოპოსი ვიქტორი.
მან მაგალითად მოიყვანა სქიზმატური სტრუქტურის მიმდევრების მიერ უმე-ის მორწმუნეების მიმართ აგრესიის ბოლო შემთხვევები. 2021 წლის 15 დეკემბერს, მეუ-ს მხარდამჭერებმა, პოლიციის დახმარებით, ხმელნიცკის ეპარქიის სოფელ გვარდეიკაში უმე-ის ეკლესიის საკეტები გაჭრეს, ხოლო 14 დეკემბერს მოგილევ-პოდოლსკის ეპარქიის მორწმუნეები სოფელ სნიტკოვში შეიკრიბნენ ეკლესიასთან რათა დაეცვათ იგი მეუ-ს აქტივისტების დარბევისგან.
უმე-ის იერარქს მიაჩნია, რომ ასეთი ქმედებები ცხადყოფს, რომ გაერთიანება არ მომხდარა.
”ფაქტობრივად, მეუ შეიქმნა ექსკლუზიურად ორი არაკანონიკური სტრუქტურის გაერთიანებით - უმე(კ)-სა და უამე-ს. ამ „გაერთიანებაში“ არც უკრაინის მართლმადიდებელი ეკლესია და არც უკრაინის მორწმუნე მართლმადიდებელი ხალხი არ მონაწილეობდა. არა იმიტომ, რომ მათ არ სურდათ ერთობა, არამედ იმიტომ, რომ ისინი დიდი ხანია გაერთიანებულნი არიან ქრისტესა და მის წმიდა ეკლესიაში, - წერს უმე-ის წარმომადგენლობის ხელმძღვანელი საერთაშორისო ევროპულ ორგანიზაციებში და მოუწოდებს მათ, ვინც ჯერ კიდევ ბრაზითა და სიძულვილით სუნთქავს სახარება შეისწავლონ, წინააღმდეგ შემთხვევაში ძალიან რთულია გახდე ნამდვილი ქრისტიანი.