ფანარიონის ხელმძღვანელმა არაღიარებული "მაკედონური ეკლესიის" დელეგაცია მიიღო
გრანდიოზულ მიღებაზე პატრიარქმა ბართლომემ გამოთქვა მამობრივი შეშფოთება ყველა ჩვენთაგანის მიმართ, აცხადებენ სქიზმატურ „მაკედონურ ეკლესიაში“.
კონსტანტინოპოლის პატრიარქმა ბართლომემ მიიღო სქიზმატური "მაკედონური მართლმადიდებლური ეკლესიის" დელეგაცია "ეპისკოპოსის" ანტანია პართენიუსის (ფიდანოვსკის) ხელმძღვანელობით სტამბოლის (თურქეთი) საპატრიარქო ტაძარში, იუწყება ვებგვერდი religija.mk.
„ეპისკოპოსის“ გარდა, დელეგაციაში იყვნენ „ბერები“ და „მონაზვნები“ „მაკედონური ეკლესიის“ ოთხი მონასტრიდან. შეხვედრას ასევე ესწრებოდა პატრიარქ ბართლომეს თანაშემწე ქალკედონელი მიტროპოლიტი ემანუელი.
აღნიშნულია, რომ ეს პირველი შემთხვევაა, როცა ფანარიონის ხელმძღვანელმა ჩრდილოეთ მაკედონიიდან სქიზმატიკოსთა დელეგაცია მიიღო. „შესაბამისი მოწოდებით მიმართა უწმიდესმა პატრიარქმა, სადაც გამოხატა მამობრივი შეშფოთება ყველა ჩვენგანისა და ჩვენი ეკლესიის მიმართ. ბოლოს ყველამ მისგან წმინდა მარჯვენა ხელის კოცნით მივიღეთ კურთხევა“, - წერს საიტი დელეგაციის წევრების ნათქვამს.
როგორც მჟკ იტყობინება, ფანარიონის მეთაურმა შესაძლოა სერბეთის ეკლესიასთან განხეთქილების პროვოცირება მოახდინოს, მიიჩნევს მორავიჩის ეპისკოპოსი ანტონი (პანტელიკი).