გლიბოკაში თითქმის ათასმა მორწმუნემ ხმა მისცა უმე-ის ერთგულებას
სოფელ გლუბოკაიაში უმე-ის საფარველის ეკლესიის მრევლი თავიანთი ეკლესიის ერთგულებას აძლევს ხმას. ფოტო: Скриншот видео Черновицкой епархии სოფელ გლუბოკაიაში უმე-ის საფარველის ეკლესიის მრევლი თავიანთი ეკლესიის ერთგულებას აძლევს ხმას. ფოტო: Скриншот видео Черновицкой епархии
უმე-ის საფარველის ეკლესიის 935 მრევლმა გამოხატა მწვავე პროტესტი მართლმადიდებლური ეკლესიის წართმევის მცდელობის წინააღმდეგ.
14 თებერვალს, 9:00 საათზე, ბუკოვინას სოფელ გლიბოკაიაში, უმე-ის საფარველის ეკლესიაში გაიმართა მრევლის რელიგიური კრება. რელიგიური თემის 935-მა წევრმა  მხარი დაუჭირა უკრაინის მართლმადიდებლური ეკლესიის წიაღში დარჩენას მისი უნეტარესი მიტროპოლიტი ონოფრეს ხელმძღვანელობით. მოგვიანებით, მორწმუნეებმა ხმა კვლავ მიიღეს მოედანზე, სადაც მეუ-მ მოაწყო აქცია. კენჭისყრის ვიდეო ჩერნოვცის ეპარქიის პრესსამსახურმა გაავრცელა.
აღნიშნულია, რომ ხმა მისცა საფარველის ეკლესიის მრევლმა.
15:00 საათზე უმე-ის მღვდლები და მორწმუნეები ბანერებით, ჯვრებითა და ხატებით რელიგიური მსვლელობით გაემართნენ სოფლის ცენტრალურ მოედანზე, რათა დაემოწმებინათ იქ შეკრებილების ერთგულება უკრაინის მართლმადიდებელი ეკლესიის მიმართ.
ამ დროს მოედანზე მყოფმა პირებმას, რომლებსაც არანაირი კავშირი არ ჰქონდათ უმე-ის საფარველის ტაძრის მრევლთან, საზოგადოების სახელით ხმა მისცეს მათ მეუ-ში გადასვლას.
მორწმუნეებს ამ აქციაზე დასწრების უფლება დაქირავებულმა დაცვამ არ მისცა.
მისი დასრულების შემდეგ მღვდელმა დიმიტრი დუმიტროვიჩმა მიმართა სოფელ გლიბოკაიას ყველა მცხოვრებს, სტუმრებს და დამკვირვებლებს გლიბოკას რაიონიდან:
„ძმებო და დებო, მათთვის, ვისაც არ სჯერა, რომ მეტი ვართ! ვისაც სურს დარჩეს უკრაინის მართლმადიდებლური ეკლესიის წიაღში, ისევ მივცეთ ხმა! ისე, რომ მთელ გლიბოკაიას ესმოდეს და ხედავდეს!”
როგორც უკრაინის მართლმადიდებელ ქრისტიანთა კავშირმა დაწერა, 14 თებერვალს, ბუკოვინას სოფელ გლიბოკაში, მეუ-ს წარმომადგენლებმა გამართეს შეხვედრა, რომელზეც ადგილობრივი მედიის ცნობით, ერთხმად "გადაიყვანეს" უმე-ის ორი რელიგიური საზოგადოება - ღვთისმშობლის საფარველისა და უფლის ამაღლების, თავიანთ სტრუქტურაში.