მიტ. ონუფრემ ზელენსკის განუცხადა სტამბულის კონვენციის საფრთხეების შესახებ
მისმა უნეტარესმა ონუფრემ მონაწილეობა მიიღო უკრაინის პრეზიდენტთან ეკლესიათა და რელიგიური ორგანიზაციების სრულიად უკრაინის საბჭოს შეხვედრაში.
2021 წლის 17 დეკემბერს უკრაინის მართლმადიდებელი ეკლესიის წინამძღვარმა, კიევისა და სრულიად უკრაინის მიტროპოლიტმა ონუფრიიმ მონაწილეობა მიიღო სრულიად უკრაინის ეკლესიათა და რელიგიური ორგანიზაციების საბჭოს შეხვედრაში პრეზიდენტ ვლადიმერ ზელენსკისთან, რომლის დროსაც მან ისაუბრა. სტამბულის კონვენციაში შემავალი საფრთხეების შესახებ და მოუწოდა არ მოახდინონ მისი რატიფიცირება, იუწყება უმე-ის საინფორმაციო-საგანმანათლებლო საიტი.
მისმა უნეტარესმა ზელენსკის განუმარტა, რომ სტამბოლის კონვენციაში დამალულია იდეოლოგიური ნაღმები, რომლებსაც შეუძლიათ უკრაინის საზოგადოების აფეთქება. „უკრაინის კანონები კარგად არეგულირებს ოჯახში ძალადობასთან დაკავშირებულ ყველა გამოწვევას. თავის მხრივ, ეკლესიები და რელიგიური ორგანიზაციები მზად არიან ითანამშრომლონ ხელისუფლებასთან პრაქტიკული ღონისძიებების განხორციელებაში, რომლებიც მიმართულია ოჯახში ძალადობის პრევენციის მიზნით, რადგან სტამბულის კონვენციაში არ არის ამ პრობლემის გადაწყვეტა“, - განაცხადა პრემიერმა.
საპასუხოდ, პრეზიდენტმა დაარწმუნა, რომ ეკლესიებისა და რელიგიური ორგანიზაციების ხელმძღვანელებთან დიალოგისა და ფართო დისკუსიის გარეშე მნიშვნელოვან დოკუმენტებს ხელს არ მოაწერს. ასევე, სრულიად უკრაინის ეკლესიათა და რელიგიური ორგანიზაციების საბჭოსთან შეხვედრისას ზელენსკიმ ხელი მოაწერა უზენაეს რადას ადრე მიღებულ კანონს „სამხედრო კაპელანტის სამსახურის შესახებ“.
როგორც მჟკ იტყობინება, სრულიად უკრაინის ეკლესიათა და რელიგიური ორგანიზაციების საბჭომ გამოაქვეყნა ოფიციალური განცხადება სტამბულის კონვენციის წინააღმდეგ.