კამენსკის მიტროპოლიტი ვლადიმერი. ფოტო: Фейсбук Каменской епархии კამენსკის მიტროპოლიტი ვლადიმერი. ფოტო: Фейсбук Каменской епархии
კამენსკისა და ცარიჩანსკის მიტროპოლიტმა ვლადიმირმა ოფიციალური განცხადება გააკეთა რუსეთის მართლმადიდებლური ეკლესიის საპატრიარქო კალენდარში მისი ფოტოს გამოქვეყნებასთან დაკავშირებით, იტყობინება ეპარქიის პრესსამსახური Facebook-გვერდზე.
თავის მიმართვაში იერარქმა ხაზგასმით აღნიშნა, რომ არც პირადად და არც უკრაინის მართლმადიდებლური ეკლესიის არც ერთ ეპისკოპოსს არანაირი კავშირი არ აქვთ რუსეთის მართლმადიდებლურ ეკლესიასთან.
„უკრაინის მართლმადიდებელი ეკლესიის საბჭოს 2022 წლის 27 მაისის გადაწყვეტილებით, ჩვენი ეკლესია საბოლოოდ ჩამოშორდა მოსკოვის საპატრიარქოს“, - განაცხადა მიტროპოლიტმა ვლადიმირმა. მან აღნიშნა, რომ მისი უნეტარესი კიევისა და სრულიად უკრაინის მიტროპოლიტი არ არის რუსეთის მართლმადიდებელი ეკლესიის წმინდა სინოდის მუდმივი წევრი და უმე-ის ეპისკოპოსი არ იღებს მონაწილეობას ამ რელიგიური სტრუქტურის საბჭოს სხდომებში.
ეპისკოპოსის თქმით, მისი ფოტოს გამოქვეყნება რმე-ის კალენდარში განხორციელდა მოსკოვის საპატრიარქოს ყოველგვარი მოთხოვნის გარეშე, რაც „შეიძლება ჩაითვალოს არაავტორიზებულ ქმედებად ან მანიპულირების მცდელობად“.
„კამენსკის ეპარქია რჩება უკრაინის მართლმადიდებლური ეკლესიის, უკრაინის სახელმწიფოსა და მისი ხალხის ერთგული. ჩვენ კატეგორიულად ვგმობთ უკრაინის მართლმადიდებლური ეკლესიის წარმომადგენელთა სახელებისა და გამოსახულების გამოყენების მცდელობას მტრული სახელმწიფოს პროპაგანდისტული მიზნებისთვის“, - აღნიშნა მიტროპოლიტმა.
თავის განცხადებაში იერარქმა ასევე გამოხატა მტკიცე მხარდაჭერა უკრაინის შეიარაღებული ძალების მიმართ, „რომლებიც გმირულად იცავენ ჩვენს დამოუკიდებლობასა და ტერიტორიულ მთლიანობას“ და აღნიშნა, რომ ეკლესიის სულიერი მისიაა „ემსახუროს ღმერთს და უკრაინელ ხალხს, მხარი დაუჭიროს ყველას, ვინც იტანჯება და დაეხმაროს მათ, ვისაც ეს სჭირდება“.
მანამდე მჟკ-მ დაწერა, რომ მუკაჩევოს ეპარქიამ რუსეთის მართლმადიდებელი ეკლესიის კალენდარში თავისი იერარქების ფოტოზე კომენტარი გააკეთა.