მეუ-ს აქტივისტები ემზადებიან ჩერნივცში უმე-ის ეკლესიების ძალადობრივად ხელში ჩასაგდებად: სულიწმინდის ტაძარი, აგრეთვე წმინდა ნიკოლოზის და წმინდა პეტრესა და პავლეს ეკლესიები, ირწმუნება ტელეგრამ-არხი LAVRA live ივანო-ფრანკოვსკის რეგიონალური სახელმწიფო ადმინისტრაცია საკუთარ წყაროებზე დაყრდნობით.
თავდასხმა 19 თებერვლის საღამოს ან ღამისთვის მზადდება.
არხის ავტორები წერენ, რომ ტაძრის დაკავების გარდა, თავდამსხმელებს მიზნად აქვთ დემონსტრაციულად დასჯონ ჩერნივცის ეპარქიის მორწმუნეები, რომლებმაც მიმართეს აშშ-ს ხელმძღვანელობას რელიგიური უფლებებისა და თავისუფლებების დასაცავად.
„მოვუწოდებთ ბუკოვინას ხელისუფლებას, არ გადადგას ეს ნაბიჯი, რომელიც მხოლოდ მტრობასა და კონფლიქტებს გამოიწვევს რეგიონში. ჩვენ ასევე მოვუწოდებთ ყველა იმ პირს, ვინც მონაწილეობს ამ აღშფოთების ორგანიზებაში, არ დაარღვიონ უკრაინის კანონები და არ შეასრულონ დანაშაულებრივი ბრძანებები.
ამავდროულად, მოვუწოდებთ მეუ-ს ხელმძღვანელობას (როგორც კიევში, ასევე ჩერნივცში) ყველაფერი გააკეთოს ძალადობრივი დაპირისპირების თავიდან ასაცილებლად. თქვენ შეგიძლიათ შეაჩეროთ ეს ახლავე, თუ დაუკავშირდით თქვენს მხარდამჭერებს!” - წერენ არხის ავტორები და მოუწოდებენ უმე-ის ყველა მორწმუნეს, ილოცონ.
მანამდე უკრაინის მართლმადიდებელ ჟურნალისტთა კავშირმა დაწერა, რომ დუმენკომ მიულოცა ჩერნივცში სამი უმე-ის ტაძრის "გადაყვანა".