კლიჩკო: შვილები ლავრაში მოვნათლე, რა ვარ ახლა „ბამბის“?
ვიტალი კლიჩკომ თქვა, რომ იგი მიიჩნევს უმე-ის მრევლს, კრივში მსოფლიო ჩემპიონ ალექსანდრე უსიკს, პატრიოტ სპორტსმენად.
კიევის მერმა ვიტალი კლიჩკომ მეხუთე არხთან ინტერვიუში განაცხადა, რომ არ ეთანხმება მათ, ვინც უკრაინის მართლმადიდებლური ეკლესიის მრევლს, კრივში მსოფლიო ჩემპიონ ალექსანდრე უსიკს არაპატრიოტობაში ადანაშაულებს.
„შვილები ლავრაში მოვნათლე. ახლა შეიძლება ჩემზეც დაწერონ "ბამბის". ეს მოხდა, მაგრამ ღირებულებები ნათელია. უკრაინა დამოუკიდებელი სახელმწიფოა. ჩვენ ვაშენებთ ქვეყანას რუსეთისგან დამოუკიდებლად. თუ ადამიანი რუსულად საუბრობს - არ არის აუცილებელი, რომ ის ვინმე იყოს. ეს არის პრინციპი - რაღაც სტიგმის მიტანა ადამიანზე“, - განაცხადა კლიჩკომ.
მისი აზრით, ალექსანდრე უსიკი პროუკრაინულ პოზიციას იცავს.
„ვიცი, რომ ის პრო-უკრაინელია. მე ვიცი, რომ ის ყოველთვის აწევს უკრაინის დროშას, ყოველთვის წარმოადგენს უკრაინას, მიუხედავად იმისა, რომ ყირიმი ახლა ოკუპირებულია და ნებისმიერ ადამიანს, რომელსაც აქვს უკრაინული პასპორტი... ყირიმში ისინი ძალიან რთულ პირობებში ცხოვრობენ, მათ ავიწროებენ. ის ყოველთვის ხაზს უსვამს: „მე ვარ ყირიმელი, ყირიმი უკრაინაა, მე მიყვარს უკრაინა, მე ვარ უკრაინელი“. შეიძლება ვინმეს არ მოსწონს შეხედულებები, ”- შეაჯამა კლიჩკომ.