დედა ენის საერთაშორისო დღეს, მეუ-ს ხელმძღვანელმა ეპიფანე დუმენკომ ფეისბუქის საკუთარ გვერდზე განაცხადა, რომ „სახარების სწავლება მხოლოდ ჩვენს მშობლიურ ენაზეა სრულად გაგებული“.
ის ამტკიცებს, რომ როდესაც ეკლესია მორწმუნეებს მიმართავს „გაუგებარი, უსიცოცხლო ენით“, მაშინ „იდუმალი კავშირი, გაგება, ნდობა, რწმენა ქრება“.
სწორედ ამის მიღწევას ცდილობდა „ყველა ის იმპერიული დამპყრობელი“, თქვა მან. დუმენკო დარწმუნებულია, რომ ისინი საუკუნეების მანძილზე ამცირებენ უკრაინულ ენას და წვავენ ლიტურგიკულ ლიტერატურას უკრაინულ ენაზე. დუმენკოს არ დაუკონკრეტებია, ვინ იყენებდა უკრაინულ ლიტურგიკულ ლიტერატურას „საუკუნეების მანძილზე“ და როდის დაიწვა იგი.