პატრიარქი კირილი პუტინს: რუსული ეკლესია სრულად უჭერს მხარს სსო-ს
პუტინი და პატრიარქი კირილი ერთმანეთს რეგულარულად ულოცავენ სხვადასხვა დღესასწაულს. ფოტო: сайт РПЦ პუტინი და პატრიარქი კირილი ერთმანეთს რეგულარულად ულოცავენ სხვადასხვა დღესასწაულს. ფოტო: сайт РПЦ
რუსეთის მართლმადიდებლური ეკლესიის მეთაურმა პუტინს სამშობლოს დამცველის დღე მიულოცა და დაარწმუნა, რომ რუს ჯარისკაცებს წვლილი შეაქვთ წმინდა რუსეთის ისტორიულ მიწებზე მშვიდობიანი და აყვავებული ცხოვრების უზრუნველყოფაში.
2025 წლის 23 თებერვალს რუსეთის მართლმადიდებლური ეკლესიის პატრიარქმა კირილმა წერილი გაუგზავნა ვ.პუტინს სამშობლოს დამცველის დღესთან დაკავშირებით, იუწყება მოსკოვის საპატრიარქოს ვებგვერდი.
წერილში მან დაარწმუნა რუსეთის პრეზიდენტი, რომ რუსი ჯარისკაცები უკრაინაში, „მიჰყვებიან თავიანთი წარჩინებული წინამორბედების საუკეთესო ტრადიციებს, გვერდიგვერდ დგანან და იცავენ სამშობლოს, იცავენ მის სუვერენიტეტსა და ეროვნულ ინტერესებს და წვლილი შეაქვთ წმინდა რუსეთის ისტორიულ მიწებზე მშვიდობიანი და აყვავებული ცხოვრების უზრუნველყოფაში“.
რუსეთის მართლმადიდებლური ეკლესიის მღვდელმთავრები და მწყემსები დაუღალავად მოუწოდებენ მთელ საზოგადოებას გაერთიანებისა და მოქმედებისკენ, მტკიცედ ირწმუნონ და ილოცონ მათთვის, ვინც იცავს ჩვენს ქვეყანას მტრული ძალებისგან და რუსეთის ჭეშმარიტი სულიერი თავდასხმებისგან’’ - თქვა რმე-ის მეთაურმა.
ადრე მჟკ წერდა, რომ კულტურის სამინისტრომ გაავრცელა ინფორმაცია, თუ რამდენი ეკლესია დააზიანა და გაანადგურა რუსეთის ფედერაციამ უკრაინაში.