ცდილობენ ანტიოქიის ეკლესიის გაყოფას მეუ-ს სცენარით, - სირიის პრეზიდენტი
სირიის პრეზიდენტმა ისაუბრა ანტიოქიის ეკლესიის გაყოფის მცდელობებზე უკრაინაში მომხდარი სცენარის მიხედვით.
სირიის პრეზიდენტმა ბაშარ ალ-ასადმა განაცხადა, რომ ისინი ცდილობენ ანტიოქიის მართლმადიდებლური ეკლესიის გაყოფას იგივე სცენარის მიხედვით, როგორც უკრაინაში, იუწყება Interfax-Religion.
შესაბამისი განცხადება მან რუსეთის ფედერაციის სახელმწიფო სათათბიროს დეპუტატებთან, მათ შორის მართლმადიდებლობის საპარლამენტთაშორისო ასამბლეის პრეზიდენტთან სერგეი გავრილოვთან შეხვედრისას გააკეთა.
„ასადმა თქვა, რომ ანტიოქიის ეკლესია დარჩება ერთიანი და სირიის ხელმძღვანელობა მას ყველანაირად დაუჭერს მხარს“, განუცხადა ჟურნალისტებს სახელმწიფო დუმასა და სირიის პარლამენტს შორის ურთიერთობის ჯგუფის კოორდინატორმა დიმიტრი საბლინმა.
ბაშარ ალ-ასადმა პატივისცემა გამოხატა მოსკოვისა და სრულიად რუსეთის პატრიარქის კირილისა და ანტიოქიისა და მთელი აღმოსავლეთის პატრიარქის იოანე X-ის მიმართ.
მჟკ წერდა, რომ ანტიოქიის პატრიარქმა მხარი დაუჭირა მართლმადიდებლობის კრების ჩატარებას დამასკოში.
მანამდე სერბმა პოლიტოლოგმა გამოთქვა მოსაზრება, რომ მაკედონიაში ვითარება შეიძლება უკრაინული სცენარის მიხედვით განვითარდეს.