2025 წლის 23 თებერვალს, ჯიბალის წმინდა ნიკოლოზის ტაძარში, ფანარის წინამძღვარმა, პატრიარქმა ბართლომემ წარმოთქვა შთაგონებული სიტყვა, რომელშიც მან მხარი დაუჭირა ვოლოდიმერ ზელენსკის და მოითხოვა უკრაინის ჩართვა მოლაპარაკებების პროცესში. ამის შესახებ ფანარის პრესსამსახური იტყობინება.
მან აღნიშნა, რომ ომიდან სამი წლის განმავლობაში "აურაცხელი სიცოცხლე დაიკარგა, სახლები განადგურდა და მთელი თემები გახიზნულ იქნა".
„ოჯახები კვლავ გაყოფილია, ქალაქები ნანგრევებშია და მილიონობით ადამიანი იძულებით გადასახლებულია. ამ ომმა ღრმა ჭრილობები დატოვა - არა მარტო მიწაზე, არამედ დაზარალებულთა გულებშიც“, - წუხდა ფანარის მეთაური.
ის აღიარებს, რომ უკრაინელებს ძალიან სჭირდებათ მშვიდობა. მაგრამ ამავე დროს ის ამტკიცებს, რომ „ნამდვილი მშვიდობა არ შეიძლება ნაკარნახევი ძალით ან გარეგანი ახირებებით“.
„ამ პროცესში ჩართული უნდა იყოს უკრაინა, როგორც თანაბარი მონაწილე, დაამტკიცოს მისი უფლება არსებობდეს შიშის გარეშე და მოახდინოს განკურნება ბრძოლებით განადგურებულ მიწაზე. ჩვენ ვაღიარებთ პრეზიდენტ ზელენსკის დაუღალავ ძალისხმევას უკრაინის სუვერენიტეტისა და მთლიანობის დასაცავად“, - განაცხადა პატრიარქმა ბართლომემ.
ბოლო ჟამის გახსენებისას, ფანარის ხელმძღვანელმა დაარწმუნა, რომ „ომი უკრაინაში არ არის მხოლოდ ერებს შორის კონფლიქტი; ეს არის მორალური გამოცდა ევროპისა და მთელი მსოფლიოსთვის, რომელიც მოითხოვს არჩევანს სიმართლესა და ტყუილს შორის, სამართლიანობასა და ჩაგვრას შორის“.
როგორც ქრისტეს ვნებას მოჰყვება მისი აღდგომა, ასევე გვჯერა, რომ უკრაინა აღდგება, რომ ომის სიბნელე სამუდამოდ არ გაგრძელდება და სიმართლის შუქი კვლავ ანათებს“, - თქვა ფანარის მეთაურმა.
უკრაინის ვითარების კონტექსტში, მან პირობა დადო, რომ „განაგრძობს სიმართლის თქმას, სამართლიანობის დაცვას და მათ გვერდით დგომას, ვინც იჩაგრება“.