კაპელანი ოქსანა მიშიშინი. ფოტო: Суспільне კაპელანი ოქსანა მიშიშინი. ფოტო: Суспільне
გამოცემა ,,სუსპილნემ’' გამოაქვეყნა ინტერვიუ ქალ კაპელანთან, ოქსანა მიშიშინთან, რომელიც 2022 წლიდან ფრონტის ხაზზე მხარს უჭერს სამხედროებს.
მიშიშინის თქმით, მას უბრალოდ სურდა კაპელანი გამხდარიყო, "დაასრულა ტრენინგი და მაშინვე დაიწყო ფრონტის ხაზზე წასვლა". კაპელანი აღნიშნავს, რომ უკრაინულ საზოგადოებაში არის მიკერძოებული მოსაზრება ამ პროფესიაში ქალის როლის შესახებ, მაგრამ პირადად მას სამხედრო პერსონალის მხრიდან განსაკუთრებულ მოპყრობას არ გრძნობს. დარწმუნებულია, რომ სამხედროები მის სქესს ყურადღებას არ აქცევენ.
„კანონი ამას არ კრძალავს. „კანონში ნათქვამია, რომ კაპელანი შეიძლება იყოს როგორც ქალი, ასევე მამაკაცი“, - განმარტავს მიშიშინი და ამბობს, რომ ის გრძნობს „ღვთის მოწოდებას“.
ამბობს, რომ ლოცულობს და აღიარებს ჯარისკაცებს. კაპელანი ასევე მზადაა ჩაატაროს ისეთი ქრისტიანული საიდუმლოებები და ცერემონიები, როგორიცაა ნათლობა, ქორწილი და პანაშვიდი. ის არ მიუთითებს, თუ რა კონფესიას ეკუთვნის მიშიშინი.