ჩერნივცის კულტურის სამხარეო დეპარტამენტის ხელმძღვანელი ელენა ბოდნარი. ფოტო: Facebook Черновицкой ОВА ჩერნივცის კულტურის სამხარეო დეპარტამენტის ხელმძღვანელი ელენა ბოდნარი. ფოტო: Facebook Черновицкой ОВА
2025 წლის 26 თებერვალს, ჩერნივცის კულტურის რეგიონალური განყოფილების ხელმძღვანელმა, ელენა ბოდნარმა ,,სუსპილნესთვის’’ მიცემულ კომენტარში განაცხადა, რომ მისი სტრუქტურა, ფაქტობრივად, ეხება მხოლოდ იმ შეხვედრებს, სადაც ხმა მისცეს მეუ-ში გადასვლას, მაგრამ არა მათ, რომლებმაც გადაწყვიტეს უმე-ში დარჩენა.
უმე-ის სულიწმინდის საკათედრო ტაძრის გალავნის გარეთ უცნობი პირების თაღლითური შეხვედრის კომენტირებისას, ამ და ორი სხვა მთავარი უმე-ის ეკლესიის მეუ-სთვის გადაცემასთან დაკავშირებით, მან თქვა, რომ თავად მონაწილეები, უფრო სწორად, ხელმძღვანელი პასუხისმგებელნი არიან ამგვარი შეხვედრების სანდოობაზე. მისი თქმით, კულტურის დეპარტამენტი არ ამოწმებს მსგავსი შეხვედრების კანონიერებას.
გარდა ამისა, მაღალჩინოსანი ამტკიცებს, რომ მისი დეპარტამენტი არ არის ჩართული საზოგადოების შეხვედრების გადაწყვეტილებების რეგისტრაციაში, რომლებიც ადასტურებენ მათ ლოიალობას უმე-ის მიმართ.
„ჩვენი ფუნქციები მოიცავს ახალი რელიგიური ორგანიზაციების რეგისტრაციას, კანონიკური დაქვემდებარების შეცვლას და რელიგიური ორგანიზაციის ხელმძღვანელის შეცვლას, სარეგისტრაციო მისამართს და ა.შ. ეს არის ის, რაც საჭიროებს კორექტირებას“, - ამბობს ბოდნარი.
„რაც შეეხება მრევლის შეხვედრას იმის შესახებ, რომ მათ სურთ დარჩნენ უმე-ის დეპუტატის შემადგენლობაში, სამხარეო ადმინისტრაცია არ არის უფლებამოსილი მიიღოს ასეთი გადაწყვეტილებები - მათი უფლებამოსილება კონკრეტულად ხელახალი რეგისტრაციაა“, - აცხადებს ბოდნარი.
მან შესთავაზა, ვინც უკმაყოფილოა არსებული სიტუაციით, მიმართოს პოლიციას ან შექმნას სხვა რელიგიური საზოგადოება.
მჟკ-მ დაწერა, რომ ბოდნარის თქმით, მისი დეპარტამენტი არ ამოწმებს მეუ-ში გადასვლის შესახებ შეხვედრების კანონიერებას.