ერთი წლის განმავლობაში უმე-ში აშენდა 22 ახალი ეკლესია
უმე-ის საინფორმაციო-საგანმანათლებლო დეპარტამენტის ცნობით, უმე-ის ოცზე მეტი ეკლესია აშენდა უკრაინაში ერთ წელიწადში, მათგან 18 უკვე აკურთხეს.
ეს მონაცემები უკრაინის მართლმადიდებელი ეკლესიის წმინდა სინოდის დასკვნით სხდომაზე გახდა ცნობილი. ასევე, სინოდის მონაწილეებმა აღნიშნეს უმე-ის ეკლესიებზე თავდასხმის რაოდენობის შემცირება - 2021 წელს დაფიქსირდა შვიდი ასეთი შემთხვევა. ამასთან, წლის განმავლობაში დაფიქსირდა ეკლესიების ძარცვის 20 და ვანდალიზმის ოთხი ფაქტი.
ასევე აღინიშნება ადგილობრივი ხელისუფლების წარმომადგენლების არაერთი ანტიკონსტიტუციური განცხადება და უმე-ის ეკლესიებში ვიზიტზე უარის განცხადება. წლის ნეგატიურ მოვლენებს შორის, უმე-ის სინოდმა აღნიშნა რამდენიმე ქმედება ახალი ეკლესიების მშენებლობის წინააღმდეგ იმ "ცხელ წერტილებში", სადაც ისინი ადრე სქიზმატიკოსებმა დაიპყრეს.
როგორც მჟკ ადრე გვატყობინებდა, უმე სინოდმა შეაჯამა შედეგები და გამოავლინა 2021 წლის მნიშვნელოვანი მოვლენები.