2025 წლის 2 მარტს, შენდობის რიტუალის დროს, წმ. აღპიტ პეჩერელის ტაძარში, მისმა უნეტარესმა მიტროპოლიტმა ონოფრემ მორწმუნეებს ქადაგებით მიმართა, სადაც ხაზი გაუსვა ხალხს შორის ერთიანობისა და შერიგების მნიშვნელობას ჭეშმარიტ მტერთან - ეშმაკთან ბრძოლაში. ქადაგების ვიდეო YouTube-ზე უმე-ის პრესსამსახურმა გამოაქვეყნა.
დეკანოზმა გაიხსენა, რომ ჩვენმა წინაპრებმა ადამმა და ევამ სამოთხეში შესცოდეს. „მას შემდეგ ცოდვა შევიდა ადამიანურ ბუნებაში და გაანადგურა ყველა ფიზიკური და სულიერი ძალის რაციონალური ჰარმონია, რომლითაც ღმერთმა დააჯილდოვა იგი. კაცმა დაიწყო კონფლიქტი საკუთარ თავთან. ეს მტრობა გამოიკვეთა, ადამიანებმა დაიწყეს ბრძოლა ერთმანეთთან და ღმერთის მტრები გახდნენ“, - განმარტა მან.
უნეტარესის აზრით, ცოდვას აქვს თვით ადამიანის განადგურების თვისება. „მარხვა, თავშეკავება არ არის სასჯელი, ეს არის საჩუქარი ღვთისაგან, საჩუქარი მარადიული სიცოცხლისა. რადგან მარხვით ადამიანი აღადგენს ცოდვით განადგურებული სულიერი და ფიზიკური ძალების ჰარმონიას“, - აღნიშნა მან.
მიტროპოლიტმა ონოფრემ განმარტა, თუ როგორ უნდა დავიცვათ მარხვა სწორად: „ჩვენ ვმარხულობთ ფიზიკურად, როდესაც თავს ვიკავებთ გარკვეული საკვებისგან, როდესაც თავს ვიცავთ ფიზიკურ ცხოვრებაში და სულიერად - როცა თავს ვიკავებთ ბოროტი გრძნობებისგან, ბოროტი აზრებისგან, ბოროტი სურვილებისგან. როცა ფიზიკურადაც და სულიერადაც თავს ვიკავებთ, მაშინ ადამიანში ღვთაებრივი ჰარმონია აღდგება და ის სიმშვიდითა და სიხარულით ივსება“.
მან ასევე გაამახვილა ყურადღება სინანულის მნიშვნელობაზე, რომელიც ანადგურებს ცოდვას, „ასუფთავებს მას ადამიანური ბუნებიდან“ და არის ღმერთის მიერ ჩვენი ცოდვების მიტევების პირობა. „იმისთვის, რომ მივიღოთ ცოდვების მიტევება, იმისთვის, რომ მონანიება ეფექტური იყოს ჩვენთვის, ჩვენ უნდა მივუტევოთ მეზობლებს ის ცოდვები, რომლებიც ჩაიდინეს“, - თქვა მან.
მისმა უნეტარესმა ქადაგებაში განსაკუთრებული ყურადღება გაამახვილა იმ ფაქტზე, რომ დიდმარხვის დროს „ჩვენ ვებრძვით არა ერთმანეთს, არამედ სიბნელის უფლისწულს და მის სულებს“. „იმისთვის, რომ ამ ბრძოლაში წარმატებულები ვიყოთ, უნდა შევურიგდეთ ერთმანეთს, რომ მეორე ომი არ დაგვრჩეს უკან. რადგან ყოველი დაყოფა, რომელიც ხდება ადამიანში, ოჯახში, სახელმწიფოსა თუ სამყაროში, ასუსტებს ადგილს, სადაც ეს ხდება“, - ხაზგასმით აღნიშნა მან.
ქადაგების დასასრულს წინამძღვარმა გაიხსენა დიდი მარხვის ლოცვის წესი: „დიდი მარხვის დროს ჩვენ ყოველთვის ვიღებდით საკუთარ თავზე მცირე ლოცვით ღვაწლს. ამ მარხვაში კურთხეულია ერთი თავის წაკითხვა ახალი აღთქმიდან და შვიდი მეტანია ლოცვით მამაო ჩვენო მშვიდობისთვის ჩვენს ქვეყანაში. უფრო ყოვლისმომცველი სულიერი გაგებისთვის, გაკურთხებთ, რომ წაიკითხოთ იოანეს სახარება, წმიდა მოციქულის იოანე ღვთისმეტყველის სამი ზოგადი ეპისტოლე და წმიდა იოანე ღვთისმეტყველის აპოკალიფსი (გამოცხადება) დიდმარხვაში“.
„უფალი დაგვეხმაროს თითოეულ ჩვენგანს, ღირსეულად გავატაროთ დიდი მარხვის დღეები, რათა სიხარულით და სულის სიმშვიდით აღვნიშნოთ ქრისტეს ბრწყინვალე აღდგომის დღესასწაული“, - უსურვა მრევლს მისმა უნეტარესმა მიტროპოლიტმა ონოფრემ.
მანამდე რუსეთის მართლმადიდებელჟურნალისტთა კავშირი წერდა, რომ უმე-ის წინამძღვრის თქმით, თუ ადამიანმა იპოვა ღმერთი, მან ყველაფერი იპოვა.