ბოგოდუხოვში აჩვენეს ქრისტეს სკულპტურა, რომელიც შექმნილია 20 ათასი რუსული სამხედრო ვაზნისგან
რუსული საბრძოლო მასალისგან შექმნილი ქრისტეს ქანდაკება ოქროთია დაფარული და დაახლოებით ერთ ტონას იწონის. ფოტო: сайт Богодуховского районного совета რუსული საბრძოლო მასალისგან შექმნილი ქრისტეს ქანდაკება ოქროთია დაფარული და დაახლოებით ერთ ტონას იწონის. ფოტო: сайт Богодуховского районного совета
2025 წლის აპრილის შუა რიცხვებისთვის დაგეგმილია ინსტალაციის წარდგენა უკრაინის 14 დასახლებაში, ასევე გოვერლას მთაზე.
2025 წლის 4 მარტს, ბოგოდუხოვის დიდების გამზირზე, ხარკოვის რეგიონის დერგაჩოვისა და ზოლოჩივის თემებში შეგროვებული რუსული საბრძოლო მასალისგან შექმნილი ქრისტეს ქანდაკება გაიხსნა. როგორც ბოგოდუხოვის რაიონულ საბჭო იტყობინება, ქანდაკება ოქროთია დაფარული და დაახლოებით ერთ ტონას იწონის.
"მშვიდობის ჯვარი" შექმნეს უკრაინული წარმოშობის ამერიკელმა მხატვარმა სერგეი მელნიკოფმა და მეტალის ოსტატმა ვიქტორ ბელჩიკმა 2024 წლის შემოდგომაზე ოდესაში.
„მხატვრებმა ჯვარი შექმნმეს 15 მეტრიანი მილებიდან, რომლებიც ხარკოვისა და ოდესის სასწრაფო დახმარების მუშაკებმა რუსული სარაკეტო თავდასხმის შედეგად დაზიანებული სახლებიდან ამოიღეს. ჯვარი მიმაგრებულია ხარკოვის ტრამვაის დეპოს რელსებიდან დამზადებულ ტანკსაწინააღმდეგო ზღარბზე. ”ისინი დამზადდა ქარხანაში მეორე მსოფლიო ომის შემდეგ”, - ნათქვამია საოლქო საბჭოს განცხადებაში.
ამ ნიმუშის ღირებულება არ მდგომარეობს მეტალის ძვირადღირებულებაში, არამედ "წარმოების ტექნოლოგიის უნიკალურობაში".
„არც ერთი ფრაგმენტი, რომელიც შეადგენდა ქრისტეს ფიგურას, მექანიკურად არ შეცვლილა. თითოეული ფრაგმენტი ინარჩუნებს თავის ავთენტურ ფორმას, რაც სკულპტურას განსაკუთრებულ სიღრმეს და სინამდვილეს ანიჭებს. მელნიკოფმა გამოიყენა ქრისტეს გამოსახულება, რომელიც დამზადებულია საბრძოლო მასალის ფრაგმენტებისგან, რათა ხაზი გაუსვა ყველა ადამიანის სიცოცხლის მნიშვნელობას, რომელიც ასე ადვილად შეიძლება განადგურდეს ომით“, - ნათქვამია განცხადებაში.
საოლქო საბჭო ასევე იტყობინება, რომ ინსტალაცია არის „ცენტრალური ელემენტი“ პროექტში, რომელიც ყურადღების მიიპყრობს ალბანეთში დედა ტერეზას სარეაბილიტაციო ცენტრის შექმნაში უკრაინელი ბავშვებისთვის, რომლებმაც დაკარგეს კიდურები სამხედრო მოქმედებების შედეგად.
ბოგოდუხოვის საოლქო საბჭოს ცნობით, 2025 წლის აპრილის შუა რიცხვებისთვის, ინსტალაციის წარდგენა იგეგმება უკრაინის 14 დასახლებაში, ასევე გოვერლას მთაზე. ამის შემდეგ გამოფენა ევროპის ქალაქებში გაემგზავრება.