2025 წლის 5 მარტს, დიდი მარხვის პირველი კვირის ოთხშაბათს, უნეტარესი კიევისა და სრულიად უკრაინის მიტროპოლიტმა ონოფრემ აღავლინა პირველშეწირული ძღვენის ლიტურგია კიევ-პეჩერის ლავრის წმინდა აღაპიტის ეკლესიაში, იუწყება უმე-ის საინფორმაციო-საგანმანათლებლო დეპარტამენტი.
წინამძღვარს ეხმარებოდნენ უმე-ის საქმეთამმართველი, მიტროპოლიტი ანტონი, ვასილკოვის მიტროპოლიტი იოასაფი, ვიშნევკის ეპისკოპოსი სპირიდონი, ირპენის ეპისკოპოსი ლავრი, ბოროდიანკის ეპისკოპოსი მარკი და ლავრას ძმები წმინდა ორდენებში. წირვა-ლოცვაზე მონასტრის მცხოვრებლებმა იგალობეს.
ლიტურგიაზე უკრაინაში მშვიდობისთვის ილოცეს.
პირველშეწირულის ლიტურგია, თავისი შინაარსით, საღამოსთვის შესასრულებელი ღვთისმსახურებაა, რის გამოც მსახურების ძირითად ნაწილს მწუხრის ლოცვები შეადგენს, რომლებსაც ჩვეულებრივი ლიტურგიის ნაწილი მოებმის. პირველშეწირულის წირვისათვის საჭიროა ძღვენი წინა კვირას მომზადდეს, ე.ი. კვირას, წირვაზე, ერთი ტარიგის ნაცვლად დამატებით მზადდება კიდევ ორი, რომლებიც (ჩვეულებრივ, იმავე კვირის) ლიტურგიაზე არ გამოიყენება, არამედ ინახება წმინდა ტრაპეზზე - სანაწილეში. ეს ტრადიცია სათავეს იღებს სამოციქულო მემკვიდრეების დროიდან და დადასტურდა ლაოდიკეისა და ტრულოს კრებების წესებით. თავად ამ ლიტურგიის წესი (ევქარისტიული კანონის გარეშე) ჩამოყალიბდა განსაკუთრებული დამოკიდებულების გავლენით წმინდა მარხვის პერიოდისადმი, როგორც მკაცრი მარხვისა და სინანულის დროს.
გათავისუფლების შემდეგ მისმა უნეტარესმა სამწყსოს სიტყვით მიმართა.
„ჩვენ დავკარგეთ სამოთხე თავშეუკავებლობის გამო. თავშეკავების გზით სამოთხე ბრუნდება, აღნიშნა უნეტარესმა. „უფალი დაგვეხმაროს ყველას სამოთხეში დაბრუნებაში და ქრისტეს ბრწყინვალე აღდგომის დღესასწაულის შესახვედრად“.
მანამდე მჟკ-მა დაწერა, რომ მიტროპოლიტმა ონოფრემ პოკროვსკის მონასტერში წაიკითხა წმინდა კანონის მეორე ნაწილი.