მრევლი ჩერნივცის უმე-ის საკათედრო ტაძარში. ფოტო: Orthobuk მრევლი ჩერნივცის უმე-ის საკათედრო ტაძარში. ფოტო: Orthobuk
ჩერნივცის უმე-ის სულიწმიდის ტაძარში ორ კვირაზე მეტია, რაც გრძელდება სადღეღამისო ლოცვა, იუწყება ტელეგრამ-არხი Orthobuk. დიდი მარხვის დაწყებამდე სასულიერო პირებმა ორი ლიტურგია აღავლინეს: დილით და ღამით. დანარჩენ დროს ფსალმუნი იკითხება შეუწყვეტლად.
ლოცვითი სიფხიზლის მეთხუთმეტე დღეს მორწმუნეებმა ეკლესიის გარშემო რელიგიური მსვლელობა გამართეს.
შეგახსენებთ, რომ 2025 წლის 16 თებერვალს, უმე-ის სულიწმინდის საკათედრო ტაძრის გალავნის ქვეშ გაიმართა უცნობი ადამიანების შეხვედრა დროშებით, რომლებიც შეძახილზე "სიკვდილი მტრებს!" ყოველგვარი სამართლებრივი საფუძვლის გარეშე, მათ ხმა მისცეს ქალაქის სამი მთავარი ეკლესიის მეუ-სთვის გადაცემას. ზოგიერთი მათგანი საკათედრო ტაძრის მრევლმა ამოიცნო, როგორც უბკე-ის და მეუ-ის თემების წევრები.
ამავდროულად, საკათედრო ტაძრის შიგნით, უმე-ის რელიგიური თემის რამდენიმე ათასმა მრეველმა ხმა მისცა თავიანთი ეკლესიის ერთგულებას. შემდგომში მსგავსი კენჭისყრა ჩატარდა ჩერნოვცის სხვა ეკლესიებში.
თუმცა, 2025 წლის 26 თებერვალს, უცნობმა პირებმა ხელახლა დაარეგისტრირეს სამი მთავარი უმე-ის ეკლესია ჩერნივცში: სულიწმინდის ტაძარი, წმინდა ნიკოლოზის ტაძარი და პეტრე და პავლეს ეკლესია მეუ-ის "ეპისკოპოსის" ფეოგნოსტი (იაროსლავ) ბოდორიაკის სახელით.
მოგვიანებით გაირკვა, რომ უმე-ის სულიწმინდის, წმინდა ნიკოლოზის და წმინდა პეტრესა და პავლეს ეკლესიების უკანონო რეგისტრაცია განხორციელდა ლვოვის რეგიონალური სახელმწიფო ადმინისტრაციის ოფიციალური პირის, სოლომია გრინივის მიერ, რომელიც არის მეუ-ს აქტიური მხარდამჭერი. 2024 წელს სერგეი დუმენკომ მას გადასცა სერთიფიკატი "მეუ-ს წინაშე გაწეული დამსახურებისთვის".