2025 წლის 6 მარტს სახელმწიფო ეთნოპოლიტიკის ხელმძღვანელი ვიქტორ ელენსკი შეხვდა ჩერნივცის რეგიონალური სამხედრო ადმინისტრაციის ხელმძღვანელს რუსლან ზაპარანიუკს, წერს ფეისბუქზე სახელმწიფო ეთნოპოლიტიკის სამსახური.
განცხადებაში ნათქვამია, რომ „შეხვედრაზე საუბარი შეეხო რელიგიური თემების ძალისხმევას, რომელიც მიზნად ისახავს ომის პირობებში ბუკოვინას მოსახლეობის სულიერი მოთხოვნილებების დაკმაყოფილებას, ასევე მათ სოციალურ, საქველმოქმედო და კულტურულ საქმიანობას“.
ელენსკიმ განუცხადა ზაპარანიუკს, თუ როგორ მიმდინარეობს უმე-ის აკრძალვის კანონის განხორციელება, ასევე „კონსტიტუციური წესრიგის დაცვა რელიგიური ორგანიზაციების საქმიანობის სფეროში“.
„თავის მხრივ, რუსლან ზაპარანიუკმა ისაუბრა რეგიონში რელიგიურ და სოციალურ ვითარებაზე და სინდისის თავისუფლების დაცვის მონიტორინგის სპეციფიკაზე“, - ნათქვამია ტექსტში. კონკრეტულად რაზე ისაუბრეს ოფიციალურმა პირებმა, გამოცემაში არ აკონკრეტებენ.
მანამდე მჟკ წერდა, რომ ეთნოპოლიტიკისა და სინდისის თავისუფლების სახელმწიფო სამსახურის ხელმძღვანელმა რუმინელი კოლეგა დაარწმუნა, რომ უკრაინაში რელიგიის თავისუფლება დაცულია.