სააპელაციო სასამართლომ მიტროპოლიტი არსენი 30 მარტამდე გისოსებს მიღმა დატოვა
2025 წლის 3 მარტს გაიმართა დნიპროპეტროვსკის სააპელაციო სასამართლოს სხდომა, რომელზეც დასრულდა სვიატოგორსკის მიტროპოლიტ არსენის ადვოკატების საჩივრების განხილვა სლავიანსკის საქალაქო და რაიონული სასამართლოს 30 იანვრის გადაწყვეტილების წინააღმდეგ, რომელიც დაიწყო 25 თებერვალს, - იუწყება სვიატოგორსკის ლავრის ვებ-გვერდი. ამ დადგენილებამ ეპისკოპოს არსენის დნეპროვსკის წინასწარი დაკავების იზოლატორში პატიმრობა „მორიგი“ 2 თვით, 30 მარტამდე გაუხანგრძლივა.
ეპისკოპოსის ადვოკატებმა სააპელაციო სასამართლოს სთხოვეს აღკვეთის ღონისძიების შეცვლა გირაოთი გათავისუფლებით, უკრაინელი სახალხო დეპუტატების თავდებობით, შინაპატიმრობით და ა.შ.
სააპელაციო სასამართლომ უკრაინის ადვოკატებსა და სახალხო დეპუტატებს ეპისკოპოსის გათავისუფლების მოთხოვნაზე უარი თქვა და პირველი ინსტანციის სასამართლოს გადაწყვეტილება ძალაში დატოვა.
სასამართლო სხდომას ასევე ესწრებოდნენ უკრაინელი სახალხო დეპუტატები ვიქტორია გრიბი და ვლადიმერ მოროზი, რომლებმაც სააპელაციო სასამართლოს წინაშე განაცხადეს მზადყოფნა მიტროპოლიტი არსენი გირაოს სანაცვლოდ მიეღოთ. სვიატოგორსკის ლავრას პრესსამსახური იტყობინება, რომ ”ასევე სურვილი გამოთქვა დაახლოებით 10 სხვა დეპუტატმა, რომლებიც წარმოადგენენ სხვადასხვა პოლიტიკურ ძალებს”.
სლავიანსკის საქალაქო და რაიონული სასამართლოს შემდეგი სხდომები მიტროპოლიტ არსენის საქმეზე დაგეგმილია 2025 წლის 11 მარტს და 2025 წლის 13 მარტს ვიდეოკონფერენციის საშუალებით.