უმე-ის საზოგადოება ბრანდენბურგში. ფოტო: Фейсбук «УПЦ – Берлін» უმე-ის საზოგადოება ბრანდენბურგში. ფოტო: Фейсбук «УПЦ – Берлін»
2025 წლის 8 მარტს, უკრაინის მართლმადიდებლური ეკლესიის ბრანდენბურგის სამების ტაძარში პირველი საღმრთო ლიტურგია ჩატარდა. ნათქვამია უმე-ის ახალი თემის ფეისბუქ-გვერდზე.
ღვთისმსახურებას ხელმძღვანელობდა დეკანოზი დიმიტრი დიადევიჩი, მღვდელი გეორგი ბაჟანსკი და დიაკონი მიხაილ კაცკი.
გამოცემის ტექსტში ნათქვამია, რომ „ეს მოვლენა მნიშვნელოვანი გახდა ქალაქის მართლმადიდებლური საზოგადოებისთვის, დაადასტურა მისი სულიერი ზრდა და საერთო ლოცვის სურვილი“.
ლიტურგიის შემდეგ გაიმართა საუბარი მრევლთან, რომლებმაც მადლობა გადაუხადეს ლოცვითი ერთიანობის შესაძლებლობისთვის და ბრანდენბურგში მართლმადიდებლური ცხოვრების შემდგომი განვითარების იმედი გამოთქვეს.
მჟკ წერდა, რომ თეოლოგიის გერმანელი პროფესორის თომას ბრემერის თქმით, საზღვარგარეთ უკრაინელი ლტოლვილების უმრავლესობა უმე-ს მრევლია.