ელენსკიმ ევროპის საბჭოს კომისიაში ანტიდისკრიმინაციული ბრძოლის საკითხები განიხილა
სახელმწიფო ეთნოპოლიტიკის ხელმძღვანელმა ვ. ელენსკიმ თავის მოადგილე ი.ლოსოვსკისთან ერთად გამართა შეხვედრა ევროპის საბჭოს დელეგაციასთან, ევროპის საბჭოს დისკრიმინაციის, მრავალფეროვნებისა და ინკლუზიის წინააღმდეგ ბრძოლის კომიტეტის თავმჯდომარის ჰალვარდ გორსეტის ხელმძღვანელობით.
მხარეებმა განიხილეს სიძულვილის ენისა და სიძულვილის დანაშაულის საკითხები, მაგალითების დაზუსტების გარეშე. სახელმწიფო სტატისტიკურმა სამსახურმა განაცხადა, რომ ამ ფენომენებთან საბრძოლველად შეიქმნა სამუშაო ჯგუფი შინაგან საქმეთა სამინისტროს, პროკურატურის და ეროვნული პოლიციის წარმომადგენლებისგან.
ელენსკიმ და ევროპის საბჭოს წარმომადგენლებმა განიხილეს ევროპასა და უკრაინაში ანტისემიტიზმთან, ანტიისლამიზმთან და ანტიბოშათა წინააღმდეგ ბრძოლის საკითხები. სახელმწიფო სტატისტიკური სამსახურის ხელმძღვანელმა ხაზგასმით აღნიშნა, რომ უკრაინას უკვე აქვს კარგად ჩამოყალიბებული ანტისემიტიზმთან ბრძოლის სისტემა.
მან ასევე ისაუბრა სიძულვილის ენის წინააღმდეგ ბრძოლის მემორანდუმზე, რომელსაც ხელი მოაწერეს მთავარმა რაბინმა და უბკე-ის ხელმძღვანელმა. შეხვედრის მონაწილეებმა განიხილეს კამპანიების ჩატარების შესაძლებლობა ეკლესიების ჩართვისთვის სიძულვილის ენის წინააღმდეგ ბრძოლაში და თემებში საგანმანათლებლო სამუშაოებში.
მხარეებს არ უხსენებიათ უმე-ის მორწმუნეების მიმართ სიძულვილის ენის გამოყენების პრობლემა.
მანამდე მჟკ წერდა, რომ ეთნოპოლიტიკისა და სინდისის თავისუფლების სახელმწიფო სამსახურის ხელმძღვანელმა რუმინელი კოლეგა დაარწმუნა, რომ უკრაინაში რელიგიური თავისუფლება სუფევს.