პატრიარქი ბართლომეოსი. ფოტო: ПЦУ პატრიარქი ბართლომეოსი. ფოტო: ПЦУ
ცენტრალური სადაზვერვო სააგენტოს ყოფილმა თანამშრომელმა ჯონ კირიაკუმ, რომელმაც განაცხადა, რომ პატრიარქმა ბართლომეოსმა აშშ-დან 20 მილიონი დოლარის ქრთამი მიიღო უკრაინის ეკლესიისთვის ავტოკეფალიის მინიჭებისთვის, უარყო თავისი სიტყვები. ამის შესახებ ბერძნული რესურსი hellasjournal წერს.
„ვთქვი, რომ ფული უკრაინული ბანკების მეშვეობით იყო გაგზავნილი და ბოლოს სტამბოლში რომ ჩავიდა, 5 მილიონი დოლარი აკლდა. ეს ამბავი გავიგე სახელმწიფო დეპარტამენტის ოფიციალური პირისგან, რომელიც ამტკიცებდა, რომ უშუალოდ იცოდა სიტუაცია. თუმცა გავიგე, რომ ეს ამბავი მცდარი იყო. "ასეთი გარიგება არ ყოფილა", - თქვა კირიაკუმ და ხაზგასმით აღნიშნა, რომ პატრიარქ ბართლომეოსს "თავის გმირად" მიიჩნევს.
„მას ეძახიან „მწვანე პატრიარქს“ გარემოს დაცვისადმი მნიშვნელოვანი და დიდი ხნის მხარდაჭერის გამო და ის არის მშვიდობის დამცველი მთელ მსოფლიოში. უკანასკნელი, რისი გაკეთებაც მსურს, არის ის, რომ საფრთხეში ჩავაგდო ის და მისი ესოდენ მნიშვნელოვანი საქმიანობა.
კირიაკუს თქმით, მის მიერ გაზიარებულმა ინფორმაციამ ქრთამის შესახებ  შეიძლება საფრთხეში ჩააგდოს ფანარის ხელმძღვანელი: „ის უკვე გახდა თურქი ნაციონალისტების კრიმინალური და ტერორისტული თავდასხმების სამიზნე, თავდასხმები კარგად არის დოკუმენტირებული მედიაში და საინფორმაციო გამოშვებაში 60 წუთი“.
აღსანიშნავია, რომ კირიაკუს ამბავი ფანარის უფროსის ქრთამის შესახებ, მისი თქმით, 2010 წელს გაიგო. შესაბამისად, მას არ შეეძლო პირდაპირი კავშირი ჰქონოდა მეუ-ს შექმნასთან. ამავდროულად, 2008 წელს პრეზიდენტი ვიქტორ იუშჩენკო აქტიურად ლობირებდა ფანარის მიერ კიევის საპატრიარქოს ლეგალიზაციას და პატრიარქი ბართლომეოსი კიევშიც კი ჩავიდა. მაგრამ ბოლო მომენტში ფილარეტ დენისენკომ უარი თქვა ამ ოპერაციაში მონაწილეობაზე.
მჟკ-მა დაწერა, რომ კირიაკუს თქმით, შეერთებულმა შტატებმა ფანარს 20 მილიონი დოლარი გადაუხადა მეუ-ს შესაქმნელად.