ყვირილით „ალაჰს აკბარი“, იერიში მიიტანეს ალმათის პოლიციის დეპარტამენტზე
გამოჩნდა ვიდეო,სადაც ასახულია ხალხის პროტესტი ალმათში, მათ მხრებზე დიდი უროები აქვთ და, ყვირილით „ალაჰს აკბარი“, ისინი პოლიციის დეპარტამენტისკენ იერიშით მიემართებიან.
ქსელში გამოაქვეყნეს ვიდეო ალმათიდან, სადაც ხალხი აპროტესტებს, მათ მხრებზე დიდი უროები აქვთ და, ყვირილით „ალაჰს აკბარი“, ისინი სავარაუდოდ პოლიციის დეპარტამენტისკენ იერიშით მიემართებიან. ვიდეო განათავსა Telegram-канал «Политика Страны».
ქვეყნის პოლიტიკა
„პროტესტის აქციების მონაწილეთა“ ჯგუფი ყვირილით „ალაჰს აკბარი“ და მხრებზე დიდი უროებით ალმათში გადაადგილდება. ამბობენ, პოლიციის განყოფილებაზე იერიშის მისატანად. თუმცა ადრე იუწყებოდნენ, რომ განყოფილებაზე უკვე რამდენიმე საათია ზედიზედ ხორციელდება იერიში.
ამასობაში ძალოვნები მეგაფონებით აფრთხილებენ ალმათის მოსახლეობას, რომ სასწრაფოდ დატოვონ ქუჩები და სახლებში დაბრუნდნენ ქალაქში აუცილებელი წმენდის ჩატარების გამო.
ალმათი, სადაც კომენდანტის საათის გამო ღამის საშობაო მსახურებებიც კი აკრძალეს, რჩება ყველაზე ცხელ წერტილად ყაზახეთში, სადაც 2 იანვრიდან პროტესტის მასობრივი აქციები იმართება, რომლებმაც არეულობა გამოიწვიეს. Strana.news იუწყება, რომ ალმათში უკვე 13 სამართალდამცავია დაღუპული, თუმცა სამი მათგანი (ადრე ორს ასახელებდნენ) ნაპოვნია მოჭრილი თავებით. ამ მომენტისთვის იქ ბრძოლები გრძელდება. მთლიანად ყაზახეთში 18 სამართალდამცავია დაღუპული, იუწყებოდა ადგილობრივი პრესისთვის რესპუბლიკის შსს.
ამასთან ერთად, ქვეყანაში შემოსვლა დაიწყო კოლექტიური უსაფრთხოების მოლაპარაკების ორგანიზაციის მონაწილე სახელმწიფოების სამხედრო კონტიგენტებმა.