2025 წლის 15 მარტს ნიკოპოლის კერძო სექტორის დაბომბვის შედეგად დაიღუპა 70 წლის ქალი, დაიჭრა მისი ორი შვილიშვილი, 3 და 11 წლის, რომლებიც საავადმყოფოში იმყოფებიან, იტყობინება ეროვნული პოლიცია.
უმე-ის ჯვრის ამაღლების ეკლესიის მოძღვარმა, დეკანოზმა იგორ მელნიკოვმა მართლმადიდებელ ჟურნალისტთა კავშირს განუცხადა, რომ გარდაცვლილი იყო ეკლესიის მრევლი გალინა. ის და მისი შვილიშვილები მთელი ღამის მსახურებაზე მიდიოდნენ. უფროსი გოგონა, 11 წლის, დაჭრილია, ხოლო უმცროსმა, სამი წლისამ ტვინის შერყევა მიიღო. ბავშვები რეგიონულ ბავშვთა საავადმყოფოში გადაიყვანეს, მათ სიცოცხლეს საფრთხე არ ემუქრება.
დაბომბვა ტაძართან მოხდა (ის კერძო სექტორში მდებარეობს). საკვირაო სკოლაში ჩამტვრეულია მინები. თავად ჯვრის ამაღლების ეკლესია ამჯერად არ დაზიანებულა, თუმცა უკვე მესამე წელია პირდაპირ დაბომბვის ეპიცენტრშია.
საეკლესიო საზოგადოება შოკირებულია მომხდარით და ითხოვს ლოცვას ახლად შესვენებული გალინისთვის, ასევე ახალგაზრდა გოგონას ანას და ჩვილი ქსენიას ჯანმრთელობისთვის.