UOC-ის მრევლი ბრიუსელში. ფოტო: Facebook Ninel Vorsina UOC-ის მრევლი ბრიუსელში. ფოტო: Facebook Ninel Vorsina
2025 წლის 16 მარტს, დიდმარხვის მეორე კვირას, როდესაც აღინიშნება კიევ-პეჩერის ყველა წმინდანის დღე, ბრიუსელში კიევ-პეჩერის ყველა წმინდანის სახელობის ტაძრის უმე-ის საზოგადოების ასობით მრევლმა აღნიშნა ტაძრის დღესასწაული.
ლიტურგიის ამსახველი ფოტოები და ვიდეო ფეისბუქზე თემის მრევლმა ნინელ ვორსინამ გამოაქვეყნა. „ისეთი შეგრძნება მაქვს, თითქოს სახლში ვარ ყველა წმინდანის სახელობის ტაძარში“, - წერს ნინელი.
ერთი დღით ადრე უმე-ის ტაძარში კრასნას რუმინული მონასტრიდან ღვთისმშობლის სასწაულმოქმედი ხატი ჩამოაბრძანეს. ცნობილი ხატის მიერ განკურნების მრავალი შემთხვევა, განსაკუთრებით თვალის დაავადებებისა და უნაყოფობისგან. ღვთისმშობლის გამოსახულებისადმი გულწრფელი ლოცვით მოსულმა მორწმუნეებმა ითხოვეს რთულ ცხოვრებისეულ სიტუაციებში, კატასტროფებისგან და სხვადასხვა დაავადებებისგან დაცვა და განკურნება.
თემის მოძღვარმა, დეკანოზმა დიმიტრი პოპესკუმ განაცხადა, რომ ბრიუსელში ხატის ჩამობრძანება დიდი სასწაულია. ხატის წინ ტაძრის მრევლმა უკრაინაში მშვიდობისთვის ილოცა.
მანამდე მჟკ წერდა, რომ უბკე-ის ხელმძღვანელმა ს.შევჩუკმა მოუწოდა უკრაინის ხელისუფლებას იბრძოლონ საზღვარგარეთ უმე-ის თემების წინააღმდეგ.