ტირანის ეკლესიის წინამძღვარი მამა ელია. ფოტო: SPZh ტირანის ეკლესიის წინამძღვარი მამა ელია. ფოტო: SPZh
ტირანის წმინდა პროკოფის ეკლესიის მოძღვარმა, მღვდელმა ილია მაზნიკუმ მართლმადიდებელ ჟურნალისტთა კავშირის კორესპონდენტთან მიცემულ კომენტარში განაცხადა, რომ სასულიერო პირები და ალბანეთის ეკლესიის მორწმუნეები იმედოვნებენ, რომ ახალი წინამძღვარი მთავარეპისკოპოსი ანასტასიოსის კვალს გაჰყვება.
„ალბანეთის ახალ მთავარეპისკოპოსს ბევრი პასუხისმგებლობა აქვს, მაგრამ ყველაზე მნიშვნელოვანი, რასაც ჩვენ ყველა ველით, არის ის, რომ მივყვეთ იმავე გზას, როგორც მთავარეპისკოპოსმა ანასტასიოსმა აირჩია“, - ხაზგასმით აღნიშნა მღვდელმა. – განაგრძეთ მართლმადიდებლური სამწყსოს წარმატებით წარმართვა! შევინარჩუნოთ ეკლესიის, როგორც ერთ-ერთი უძველესი რელიგიური თემის სტატუსი ალბანეთში, ღრმა ღირებულებებით! შევინარჩუნოთ ჰარმონია სხვა რელიგიურ თემებთან, რაც აქამდე გვქონდა მეუფე ანასტასიოსის დიდი მოღვაწეობის წყალობით და განაგრძოს თავისი მისია სახარებისა და ღვთის სიტყვის ქადაგებაში“.
მას მიაჩნია, რომ ახალი წინამძღვრის მსახურება იქნება ადვილი, რადგან ის გაუყვება მთავარეპისკოპოსის მიერ უკვე გაკვალულ გზას.
მამა ილიამ ხაზგასმით აღნიშნა, რომ ალბანეთის ეკლესიის სინოდის ყველა წევრი ხელდასხმული იყო დემოკრატიის ეპოქაში. და გარდაცვლილი მთავარეპისკოპოსი უშუალოდ მონაწილეობდა მათ განვითარებაში.