ბროვარის საკათედრო ტაძრის მოძღვარმა დაყადაღების მცდელობის დეტალებზე ისაუბრა
მეუ-ს წევრებმა, ხელისუფლების დახმარებით, მეუ-ში უკანონოდ დაარეგისტრირეს უმე-ის პეტრე-პავლობის ტაძარი.
კიევის ოლქის ქალაქ ბროვარში, მეუ-ს წარმომადგენლები, ადგილობრივი ხელისუფლების მხარდაჭერით, ცდილობენ დაიკავონ წმინდა მოციქულთა პეტრესა და პავლეს ტაძარი, რომელიც ეკუთვნის უკრაინის მართლმადიდებლურ ეკლესიას. ამის შესახებ ეკლესიის წინამძღვარმა, დეკანოზმა ალექსანდრე ლევჩუკმა მორწმუნეებისადმი მიმართვაში განაცხადა.
მღვდლის თქმით, 2025 წლის 13 მარტს ეკლესია უკანონოდ ხელახლა დარეგისტრირდა უმე-დან მეუ-ში. ამის შემდეგ ხელისუფლების წარმომადგენლებმა მოძღვარს ეკლესიის შენობის გასაღების გადაცემა მოსთხოვეს.
„ისინი ამბობდნენ, რომ გასაღებები გადამეცა და მერე ყველაფერი კარგად იქნებოდა, მაგრამ ჩვენ მრევლთან ერთად არ დავნებდით და ეკლესიაში დავრჩით, ამაზე არ დავთანხმდით“, - განაცხადა მღვდელმა.
თავდამსხმელები ეკლესიაში საკეტების გამოსაცვლელად ხალხის მოყვანას აპირებდნენ, მაგრამ მოძღვარმა პოლიცია გამოიძახა. სამართალდამცავებმა მიიღეს განცხადება ეკლესიის შენობის დაკავების მცდელობის შესახებ.
იმედი მაქვს, სიმართლე გაიმარჯვებს და ჩვენ შევძლებთ ქრისტეს ბრწყინვალე აღდგომის აღნიშვნას ჩვენს ტაძარში“, - აღნიშნა მოძღვარმა.
მან ასევე გაიხსენა, რომ ტაძარი მრავალი წლის განმავლობაში აშენდა მრევლის ძალისხმევით და არის "სულის მარგალიტი" უმე-ის მორწმუნეებისთვის.
მამა ალექსანდრემ ხაზგასმით აღნიშნა, რომ ყველა ეს მოვლენა დიდმარხვის პერიოდში ხდება, რადგან „სატანა, როგორც ადრე, აქტიურია და არ აძლევს უკრაინის მართლმადიდებელი ეკლესიის ერთგულ შვილებს ეკლესიებში შესვლის საშუალებას“.