ნაციონალურ უნივერსიტეტში მსჯელობდნენ, თუ როგორ უნდა ებრძოლონ უმე-ს უკრაინაში და საზღვარგარეთ
უმე-ის წინააღმდეგ ბრძოლისადმი მიძღვნილი კონფერენციის მონაწილეები. ფოტო: сайт Нацуниверситета უმე-ის წინააღმდეგ ბრძოლისადმი მიძღვნილი კონფერენციის მონაწილეები. ფოტო: сайт Нацуниверситета
ღონისძიება ჩატარდა უუს-ს, გენპროკურატურის, ჰოლოდომორის მუზეუმის, სახეთნოპოლიტიკისა და სრულიად უკრაინის ეკლესიათა საბჭოსა და რელიგიურ ორგანიზაციათა მონაწილეობით.
2025 წლის 14-დან 17 მარტამდე კიევის შევჩენკოს სახელობის ნაციონალურ უნივერსიტეტში ჩატარდა ღონისძიებები სახელწოდებით „რუსეთის რელიგიური პოლიტიკა როგორც ჰიბრიდული ომის იარაღი: რეალიზების მიმართულებები და წინააღმდეგობის მექანიზმები“, - იუწყება უნივერსიტეტის საიტი.
კონფერენციის ორგანიზატორები იყვნენ კიევის საერო უნივერსიტეტის უკრაინისმცოდნეობის სამეცნიერო-კვლევითი ინსტიტუტი და პარტნიორები: გენერალური პროკურორის ოფისი, უუს, უკრაინის ნმა-ის გ.ს. სკოვოროდას სახელობის ფილოსოფიის ინსტიტუტის რელიგიათმცოდნეობის განყოფილება, ჰოლოდომორ-გენოციდის ნაციონალური მუზეუმი, აგრეთვე  უკრაინის ეკლესიათა საბჭოს, უკრაინის სახეთნოპოლიტიკისა და სინდისის თავისუფლების და მთელი რიგი სხვა ინსტიტუტის მხარდაჭერით.
კონფერენციის პროგრამა შეიცავს ოთხ საპანელო დისკუსიას:
• სამართლებრივი გამოწვევები და სტრატეგიები რუსეთის რელიგიური პოლიტიკის წინააღმდეგ  ჰიბრიდულ ომში;
• რმე-ის საქმიანობა საზღვარგარეთ:  ეკლესიათა ქსელი, როგორც რუსეთის პროპაგანდისა და დესტრუქციული მუშაობის გავრცელების ცენტრები;
• რმე-ის და მისი სატელიტების დესტრუქციული მოღვაწეობა უკრაინაში;
რუსეთის არამართლმადიდებლური კონფესიები „რუსული სამყაროს“ დოქტრინის ფარვატერები: მიზეზები, მოტივები, შედეგები.
ღონისძიებაზე გამოვიდნენ: იაროსლავ იურჩიშინი (უმაღლესი რადის სიტყვის თავისუფლების საკითხების კომიტეტის თავმჯდომარე), გენპროკურატურის წარმომადგენელი ანდრეი ოლეინიკი, კიევის სასამართლო ექსპერტიზის სამეცნიერო-კვლევითი ინსტიტუტის ექსპერტი ედუარდ ლიტვინენკო (რომელიც მჟკ-ს საქმეში ექსპერტიზებს წერდა), უუს-ს წარმომადგენლები რომან ფედინიშინი და ოქსანა სერბიენკო, რელიგიათმცოდნეები სერგეი შუმილო და ალექსანდრე საშანი, უბკე-ის კლირიკოსი ო. პეტრივი და სხვები.
იუწყებიან, რომ ამ ხალხმა „გააზიარა საინტერესო ქეისები რუსეთის ეკლესიის მავნებლური საქმიანობის გამო, რომელიც შენიღბულია ცალკეულ გაერთინებებზე მისი გავლენის სტრატეგიით მათი დესტაბილიზაციის მიზნით“.
მონაწილეებმა განაცხადეს, რომ „ევროსაბჭოს ქვეყნებში ასეთი შემთხვევები სულ უფრო იმატებს“, აგრეთვე უმე-ს სამრევლოებს დიასპორაში უწოდეს „რმე-ის დესტრუქციული აგენტები როგორც საზღვარგარეთ, ასევე უკრაინაში“.
ორგანიზატორთა სიტყვებით, განხილვა უნდა გადაიზარდოს პრაქტიკულ ნაბიჯებში ორი სტრატეგიული მიმართულებით:
კანონმდებლობისა და პროცესუალური სფეროს გაუმჯობესება, საზოგადოებრივი კონტროლის უზრუნველყოფა მოქმედი კანონმდებლობის ნორმების დაცვაზე და სასამართლო გადაწყვეტილებების შესრულებაზე.
საზოგადოების ფართო ინფორმირება რმე-ის დესტრუქციული როლის შესახებ და მისი მავნებლური საქმიანობის ფაქტების სისტემატური მიწოდება ევროპელი პარტნიორებისა და საზოგადოებისთვის.
მანამდე მჟკ წერდა, რომ სახალხო დეპუტატმა საზღვარგარეთ უმე-ს მრევლის ქალები დაადანაშაულა შპიონაჟში უშძ-ში მათი ქმრების გამო.