ესტონეთში, კონსტანტინოპოლის ეპისკოპოსები მოუწოდებენ ემე-ს შევიდეს მათ იურისდიქციაში
ტალინი. ალექსანდრე ნეველის ტაძარი. ფოტო:orthodox.ee ტალინი. ალექსანდრე ნეველის ტაძარი. ფოტო:orthodox.ee
ემე-ის მიტროპოლიტი თვლის, რომ ეს იქნება "შესაბამისობა ერთად ვიპოვოთ შერიგება".
2025 წლის 13 მარტს, კონსტანტინოპოლის საპატრიარქოს ესტონეთის სამოციქულო მართლმადიდებლური ეკლესიის საზოგადოებასთან ურთიერთობის განყოფილებამ მოსკოვის საპატრიარქოს ესტონეთის მართლმადიდებლურ ეკლესიას მის ორგანიზაციაში ვიკარიატის შექმნა შესთავაზა. ნათქვამია ემე-ის ვებგვერდზე გამოქვეყნებულ განცხადებაში.
ემე-მა ფაქტობრივად მხარი დაუჭირა ესტონეთის პარლამენტის მიერ რელიგიებისა და სამრევლოების შესახებ კანონში ცვლილებების შეტანას, რომლებიც მიზნად ისახავს ესტონეთის მართლმადიდებლური ეკლესიის საქმიანობის აკრძალვას.
„რუსული სამყაროს“ იდეოლოგია არის პროვოკაციული, ექსპანსიონისტური და არაქრისტიანული. არსებული პრობლემის სათავე ესტონელებმა და ესტონეთის სახელმწიფომ კი არ შექმნა, არამედ მოსკოვის საპატრიარქომ. მოსკოვის საპატრიარქო ასევე ქადაგებდა და მხარს უჭერდა „რუსული სამყაროს“ უკიდურესად საშიშ ეთნოფობიურ დოქტრინას ესტონეთის ეკლესიასთან მიმართებაში. სახელმწიფომ ცხადყო, რომ არ აპირებს სამრევლოების რელიგიური ცხოვრების შეზღუდვას, მაგრამ მოსკოვთან კომუნიკაციის შეწყვეტას მოითხოვს“, - განაცხადა კონსტანტინოპოლის საპატრიარქოს ესტონეთის სამოციქულო მართლმადიდებლური ეკლესიის მიტროპოლიტმა სტეფანემ.
ემე-ის იერარქმა შესთავაზა ესტონეთის მართლმადიდებელი ეკლესიის დეპუტატს შექმნას ვიკარიატი კონსტანტინოპოლის საპატრიარქოს მიტროპოლიაში მისი ხელმძღვანელობით, რათა აკრძალვის შემდეგ კანონიკური სტატუსი უზრუნველეყოთ.
”მე ვუთხარი ჩვენს რუს ძმებს, რომ არ ვაპირებ მათი ეკლესიის ჩვენთვის დამორჩილებას”, - თქვა მიტროპოლიტმა სტეფანემ. მისივე თქმით, მოსკოვის საპატრიარქოს ესტონეთის ამჟამინდელი ეპარქიის ეპისკოპოსები წირვა-ლოცვაზე მის სახელს მოსკოვის პატრიარქი კირილის ნაცვლად მოიხსენიებენ და, თუ ეს შესაძლებელია, ზოგჯერ ერთადაც მსახურობენ.
ეპისკოპოსი თვლის, რომ ამ გზით რუსულენოვან თემებს ექნებათ შესაძლებლობა დაიცვან თავიანთი საეკლესიო ტრადიციები, როგორც ამას აკეთებდნენ მეორე მსოფლიო ომამდე.
მიტროპოლიტმა ასევე განაცხადა, რომ ეს არის შესაძლებლობა „ერთად ვიპოვოთ შერიგება და მოვემზადოთ მომავლისთვის, რომელშიც ჩვენი საეკლესიო პრინციპებისა და საფუძვლების დაცვით, ესტონეთში მცხოვრებ ყველა მართლმადიდებელ ქრისტიანს შეუძლია თანაცხოვრება მშვიდობითა და სიყვარულით“.
როგორც მჟკ-მა დაწერა, ესტონეთის სასამართლომ არ დააკმაყოფილა ემე-ის დეპუტატის მიერ რიიგიკოგუს წინააღმდეგ შეტანილი საჩივრები.