მიროპოლში, რუსული დაბომბვის შედეგად დაზიანდა უმე-ის ნიკოლაევსკის მონასტერი
წმინდა ნიკოლოზის ტაძარი მიროპოლში. ფოტო: пресс-служба УПЦ წმინდა ნიკოლოზის ტაძარი მიროპოლში. ფოტო: пресс-служба УПЦ
სუმის ოლქის ეკლესია ძლიერ დაზიანდა.
2025 წლის 19 მარტს სუმის რეგიონის მიროპოლიეში მდებარე უმე-ის წმინდა ნიკოლოზის სახელობუის მონასტერი ძლიერ დაზიანდა რუსული დაბომბვის შედეგად, წერს სუმის ეპარქიის პრესსამსახური.
"სოფელ მიროპოლიეს წმინდა ნიკოლოზის მონასტერი ნანგრევებად გადაიქცა რუსეთის მორიგი თავდასხმის შემდეგ. დაზიანდა მონასტრის კედლები, ჩამოვარდა ფანჯრები და კარები, დაინგრა მიმდებარე შენობა. ადგილი, რომელიც საუკუნეების მანძილზე სულიერი სიძლიერისა და ლოცვის ცენტრს წარმოადგენდა, ახლა დანგრეულია, როგორც აგრესიის სისასტიკის მოწმე".