კონსტანტინოპოლის საპატრიარქოს იერარქი: ჩვენ მხარი უნდა დავუჭიროთ ზელენსკის
ზელენსკი და მიტროპოლიტი ემანუელი პრეზიდენტის კაბინეტში. ფოტო: сайт ОП ზელენსკი და მიტროპოლიტი ემანუელი პრეზიდენტის კაბინეტში. ფოტო: сайт ОП
მიტროპოლიტი ემანუელი დარწმუნებულია, რომ ზელენსკი ევროპის თავისუფლებისთვის იბრძვის.
ქალკედონის მიტროპოლიტმა ემანუელმა ფრანგულ გამოცემა Le Point-თან ინტერვიუში განაცხადა, რომ ტრამპის სურვილი, ზელენსკი სამშვიდობო მოლაპარაკებებს აარიდოს, უსამართლოა.
კონსტანტინოპოლის საპატრიარქოს იერარქმა აღნიშნა, რომ იგი რამდენჯერმე შეხვდა ზელენსკის და „დარწმუნებულია, რომ  გააჟღერებს თავისი ხალხის ხმას, რომ იბრძვის სამშობლოსთვის და წინააღმდეგობას უწევს თანამემამულეების თავისუფლებისთვის“.
გარდა ამისა, მიტროპოლიტი ემანუელი თვლის, რომ ზელენსკი "ჩვენი თავისუფლებისთვისაც" იბრძვის და არ აკონკრეტებს კონკრეტულად ვის გულისხმობს. ”ჩვენ  მხარი უნდა დავუჭიროთ მას”, - ირწმუნება ეპისკოპოსი.
თეთრი სახლის ოვალურ კაბინეტში სკანდალური შეხვედრის კომენტირებისას, მიტროპოლიტმა ემანუელმა განაცხადა, რომ დონალდ ტრამპის საქციელმა „შეშფოთება გამოიწვია სხვადასხვა კონტინენტზე მყოფთა შორის, რომლებიც ამერიკულ დემოკრატიას მიჰყვებიან მოდელად“.
ამავდროულად, ზელენსკიმ, მისი სიტყვებით, „გამოავლინა სიბრძნე ემოციების დაძლევაზე დაყრდნობით და დიალოგის დაუყოვნებლივ განახლებით“.
„აშკარაა, რომ ამ სიტუაციაში ევროკავშირს მოუწოდებენ შასრულოს გადამწყვეტი როლი“, - ხაზგასმით აღნიშნა ეპისკოპოსმა უკრაინაში არსებული ვითარების შესახებ სამშვიდობო მოლაპარაკებების კონტექსტში.
მანამდე მართლმადიდებელ ჟურნალისტთა კავშირმა დაწერა, რომ პატრიარქმა ბართლომეოსმა თეთრ სახლში აშშ-ისა და უკრაინის პრეზიდენტების სკანდალური შეხვედრის შემდეგ ზელენსკის მხარდაჭერა გამოუცხადა. ამის შემდეგ ზელენსკიმ მადლობა გადაუხადა კონსტანტინოპოლის პატრიარქს მხარდაჭერისთვის.