უკრაინაში მართლმადიდებელთა დაყოფა სპეცსამსახურების პროექტი იყო, - რმე
დეკანოზ ნიკოლოზ ბალაშოვის თქმით, რმე ეყრდნობა არა პოლიტიკურ ინსტრუმენტებს, არამედ სლავური ხალხების სულიერი და კულტურული ნათესაობის ფაქტორს.
დეკანოზმა ნიკოლოზ ბალაშოვმა, რუსეთის მართმადიდებლური ეკლესიის საგარეო საეკლესიო ურთიერთობების დეპარტამენტის თავმჯდომარის მოადგილემ, განაცხადა, რომ უკრაინაში მართლმადიდებელთა დაყოფა სპეცსამსახურების პროექტია, იტყობინება რია ნოვოსტი.
მღვდლის თქმით, „უკრაინის მართლმადიდებელ ქრისტიანებს შორის განხეთქილება, მათ და მათ რუს თანამორწმუნეებს შორის, უდავოდ განხორციელდა პროექტის მიხედვით, რომელსაც აქტიურად უჭერდნენ მხარს რამდენიმე დასავლური სახელმწიფოს პოლიტიკური წრეები და სპეცსამსახურები“.
მიუხედავად ამისა, ამბობს დეკანოზი ნიკოლოზ ბალაშოვი, „დღევანდელ პირობებში ეკლესია აგრძელებს სამშვიდობო და გამაერთიანებელ მსახურებას, ინარჩუნებს ჩვენი საერთო აღმოსავლეთ სლავური მართლმადიდებლური ცივილიზაციის ერთიანობას, ეყრდნობა არა პოლიტიკურ ინსტრუმენტებს, არამედ სულიერების ბევრად უფრო მძლავრ და გამძლე ფაქტორს და კულტურულ ნათესაობას”.
მანამდე მჟკ წერდა, რომ რუსეთის საგარეო საქმეთა სამინისტრომ გამოაცხადა აქტიური ზეწოლა ეკლესიებზე, რათა ეღიარებინათ მეუ.