ელენსკიმ თავი აარიდა ჩერნივცში უმე-ის საბჭოს "გადასვლის" კანონიერებაზე შეკითხვას
უცნობი პირები ხმას აძლევენ ჩერნოვცის უმე-ის საბჭოს მეუ-ში გადაცემას. ფოტო: Суспильне უცნობი პირები ხმას აძლევენ ჩერნოვცის უმე-ის საბჭოს მეუ-ში გადაცემას. ფოტო: Суспильне
როდესაც ჟურნალისტმა ჰკითხა თანამდებობის პირს ქალაქის მაცხოვრებლების ხმის კანონიერებაზე ეკლესიის სხვა იურისდიქციაში გადაცემის შესახებ, ელენსკიმ პასუხს თავი აარიდა.
უკრაინის ეთნოპოლიტიკისა და სინდისის თავისუფლების სახელმწიფო სამსახურის ხელმძღვანელმა ვიქტორ ელენსკიმ ვერ შეძლო პირდაპირი პასუხის გაცემა კითხვაზე, თუ რამდენად ლეგიტიმური იყო ჩერნივცის უმე-ის სულიწმიდის საკათედრო ტაძრის "გადასვლა" მეუ-ში. ამას მოწმობს მისი ინტერვიუ, რომელიც გამოქვეყნდა პორტალ Suspilne-ზე.
როდესაც ჟურნალისტმა ჰკითხა თანამდებობის პირს ქალაქის მაცხოვრებლების ხმის კანონიერებაზე ეკლესიის სხვა იურისდიქციაში გადაცემის შესახებ, ელენსკიმ თავი აარიდა პირდაპირი პასუხის გაცემას.
„ეს დამოკიდებულია წესდებაზე. ადვილია, თუ არსებობს საზოგადოების წევრების სია. ვიცი, რომ ახლა ქალაქებში ასეთი სიები მტკიცდება და თემის წევრებს ეკლესიაში გარკვეული უფლებები და მოვალეობები აქვთ. ეს ზოგადად აადვილებს რელიგიური ორგანიზაციის არსებობას“, - განაცხადა სახელმწიფო ეთნოპოლიტიკის ხელმძღვანელმა.
იმის ნაცვლად, რომ გაერკვია კონკრეტული შეხვედრის კანონიერების საკითხი, რომელზეც საზოგადოებისთვის უცნობმა ადამიანებმა ხმა მისცეს ჩერნივცი-ბუკოვინის ეპარქიის ტაძრის მეუ-სთვის გადაცემას, ოფიციალურმა პირმა შეცვალა საკითხი რუსეთის მართლმადიდებლური ეკლესიის აკრძალვის შესახებ.
„ხშირად ჩვენ არ ვსაუბრობთ კანონზე, რომელიც კრძალავს რუსეთის მართლმადიდებლური ეკლესიის, როგორც უცხოური ორგანიზაციის საქმიანობას ქვეყანაში. კანონი განმარტავს, თუ რატომ კრძალავს რუსეთის მართლმადიდებლურ ეკლესიას“, - განაცხადა ელენსკიმ.
ინტერვიუში სხვაგან, ელენსკიმ თქვა, რომ კანონით მხოლოდ რელიგიური საზოგადოება თავად განსაზღვრავს, ვინ შეიძლება იყოს მისი წევრი.
ელენსკიმ არ გააკეთა კომენტარი იმის შესახებ, თუ როგორ შეიძლება ჩაითვალოს კანონიერად ტაძრის გალავნის მიღმა შეკრება მაშინ, როდესაც რელიგიური საზოგადოება თავის შეკრებას შიგნით ატარებდა.
შეგახსენებთ, რომ 2025 წლის 16 თებერვალს, უმე-ის სულიწმინდის საკათედრო ტაძრის გალავნის გარეთ, დროშებით უცნობი ადამიანების შეკრება გაიმართა „სიკვდილი მტრებს“ შეძახილებით. ყოველგვარი სამართლებრივი საფუძვლის გარეშე,  ხმა მისცეს ქალაქის სამი მთავარი ეკლესიის მეუ-სთვის გადაცემას. საკათედრო ტაძრის მრევლებმა ამოიცნეს უბკე-ისა და მეუ-ს თემების წევრები.
ამავდროულად, ტაძრის შიგნით, უმე-ის რელიგიური თემის 4 ათასმა მრევლმა ხმა მისცა თავიანთი ეკლესიის ერთგულებას. შემდგომში მსგავსი კენჭისყრა ჩატარდა ჩერნოვცის სხვა ეკლესიებში.
2025 წლის 26 თებერვალს, უცნობმა პირებმა ხელახლა დაარეგისტრირეს სამი მთავარი უმე-ის ეკლესია ჩერნივცში: სულიწმინდის ტაძარი, წმინდა ნიკოლოზის ტაძარი და პეტრე და პავლეს ეკლესია მე0ის "ეპისკოპოსის" ფეოგნოსტი (იაროსლავ) ბოდორიაკის სახელით.
მოგვიანებით გაირკვა, რომ უმე-ის სულიწმინდის, წმინდა ნიკოლოზის და წმინდა პეტრესა და პავლეს ეკლესიების უკანონო რეგისტრაცია განხორციელდა ლვოვის რეგიონალური სახელმწიფო ადმინისტრაციის ოფიციალური პირის, სოლომია გრინივის მიერ, რომელიც არის მეუ-ს აქტიური მხარდამჭერი. 2024 წელს სერგეი დუმენკომ მას გადასცა სერთიფიკატი "მეუ-ს წინაშე გაწეული დახმარებისთვის".