მაკრონს ვუთხარით, რომ უკრაინელების 70%-ს სურს ტომოსი - კონსტანტინოპოლის იერარქი
კონსტანტინოპოლის საპატრიარქოს ქალკედონის მიტროპოლიტმა ემანუელმა ფრანგულ Le Point-თან ინტერვიუში განაცხადა, რომ 2024 წლის 23 აპრილს ელისეის სასახლეში მსოფლიო პატრიარქისა და ემანუელ მაკრონის შეხვედრის დროს საფრანგეთის პრეზიდენტმა სთხოვა აეხსნა მისთვის თუ რატომ მიენიჭა მეუ-ს ტომოსი.
„პატრიარქმა, საფრანგეთის მეთაურის თხოვნით, აუხსნა თავისი გადაწყვეტილება ავტოკეფალიის, ანუ ეკლესიის დამოუკიდებლობის მინიჭების შესახებ, უკრაინის მართლმადიდებელ მორწმუნეებს 2019 წელს. მთავარი და გადამწყვეტი მოტივი იყო უკრაინის მართლმადიდებელი მოქალაქეების 70%-ისთვის რელიგიის თავისუფლების უზრუნველყოფა, რომლებიც კანონიკურ დამოკიდებულებაში აღმოჩნდნენ მოსკოვის საპატრიარქოზე, რომელიც მხარს უჭერდა მათ აშკარა აგრესორს - პუტინის რუსეთს 2014 წლიდან და ყირიმის ანექსიით", - განაცხადა მიტროპოლიტმა ემანუელმა.
მან თქვა, რომ პრეზიდენტმა მაკრონმა მასზე შთაბეჭდილება მოახდინა „ისტორიული და რელიგიური გადაკვეთების ღრმა გაგებით, რომლებიც წარსულში იყო ევროპის კონტინენტზე და როგორც ჩანს, მოგვეჩვენა, რომ უკვე დაძლეული იყო“.
კორესპონდენტის კითხვაზე, გახდა თუ არა მეუ-ს „ავტოკეფალია“ მართლმადიდებლობაში განხეთქილების მიზეზი, ემანუელმა უარყოფითად უპასუხა.
იგი ამტკიცებდა ამას იმით, რომ „ეს იყო კონსტანტინოპოლმა, რომელმაც მონათლა კიევი 988 წელს, როდესაც მოსკოვი ჯერ კიდევ არ არსებობდა, როგორც მნიშვნელოვანი ცენტრი“.
„სწორედ კონსტანტინოპოლმა, რომელმაც 1589 წელს მოსკოვს ავტოკეფალია მიანიჭა და საპატრიარქოს ხარისხში აიყვანა, აღმოსავლეთის უძველესი სამოციქულო ტახტების შემდეგ მეხუთე ადგილი დაიკავა. სწორედ კონსტანტინოპოლმა, რომელიც მე-18 საუკუნეში მეფის ხელისუფლების, შემდეგ კი მე-20 საუკუნეში საბჭოთა კავშირის ზეწოლის წინაშე იდგა, იცავდა მართლმადიდებლური ხალხების - სლავური, ბალტიისპირეთისა და სკანდინავიელების - დამოუკიდებლობის სურვილს და 1991 წლის შემდეგ ამ დამოუკიდებლობის კანონიკური საფუძველი მისცა მათ“, - განაცხადა ეპისკოპოსმა.