ალბანეთის არქიეპისკოპოსი კომენტარს აკეთებს თავის პოზიციაზე მეუ-სთან დაკავშირებით
მეუფე იოანემ განაცხადა, რომ მისი ეკლესიის პოზიცია უკრაინის პრობლემასთან დაკავშირებით ნათლად იყო გამოხატული სინოდის გადაწყვეტილებებში.
ალბანეთის ეკლესიის ახალმა წინამძღვარმა, არქიეპისკოპოსმა იოანემ თავისი პოზიცია მეუ-ს პრობლემასთან დაკავშირებით განმარტა. ამის შესახებ წერს მჟკ ალბანეთში Ethnikos Kirikas-ზე დაყრდნობით .
მეუფემ განაცხადა, რომ ალბანეთის ეკლესია ღრმა მწუხარებას გამოთქვამს უკრაინაში არსებულ საეკლესიო ვითარებაზე. მისი თქმით, „ეს არის ნამდვილი ტრაგედია, რომელმაც მრავალი ეკლესია გაიყო’’.
„ჩვენი პოზიცია უკვე ნათლად არის გამოხატული ჩვენი სინოდის გადაწყვეტილებებში. ჩვენ მეტს ვერაფერს დავამატებთ“, ხაზგასმით აღნიშნა მან და თქვა, რომ „არქიეპისკოპოს ანასტასიოსს შორსმჭვრეტელობის ნიჭი ჰქონდა და ესმოდა, საით მიდიოდა ეს ყველაფერი“.
„ვფიქრობ, ის ძალიან დიპლომატიურად მოიქცა. მან კომპრომისზე წავიდა და მიიღო ორივე მხარის წინადადებები“, - განაცხადა მეუფემ.
ეკლესიების დაყოფის დასაძლევად, მან თქვა, "ჩვენ უნდა გვქონდეს კეთილი ნება".
შეგახსენებთ, რომ მთავარეპისკოპოსმა ანასტასიოსმა და ალბანეთის ეკლესიის სინოდმა 2019 წლიდან მოყოლებული არაერთი თანმიმდევრული განცხადება გააკეთეს, სადაც აკრიტიკებდნენ კონსტანტინოპოლის მიერ დენისენკოს, მალეტიჩის და მათი მიმდევრების ლეგალიზებას. მჟკ-მა გააანალიზა ისინი სტატიაში „ალბანეთის მთავარეპისკოპოსის ანასტასიოსის ანდერძი უკრაინისთვის“.