რუსეთში რელიგიური ახალგაზრდები ომს ათეისტებზე მეტად უჭერენ მხარს, - გამოკითხვა
რუსეთის ფედერაციის მართლმადიდებელი ახალგაზრდობა. ფოტო: Синодальный отдел по делам молодежи РПЦ რუსეთის ფედერაციის მართლმადიდებელი ახალგაზრდობა. ფოტო: Синодальный отдел по делам молодежи РПЦ
ახალგაზრდებს შორის, რომლებიც იწონებენ უკრაინის წინააღმდეგ სამხედრო აგრესიას, ორჯერ მეტია, ვიდრე ათეისტები.
2023 წელს Nizhny Novgorod State Linguistic University-ის საერთაშორისო ინტერდისციპლინარული კვლევის ლაბორატორიის თანამშრომლებმა და პარტნიორებმა „გლობალური და რეგიონული სოციალურ-პოლიტიკური პროცესების შესწავლა,“ ჩაატარეს გამოკითხვა ნიჟნი ნოვგოროდის სტუდენტებს შორის. მონოგრაფიაში, რომელიც 2024 წელს გამოქვეყნდა, მოცემულია სტატისტიკა ომისადმი ახალგაზრდების დამოკიდებულების შესახებ.
უკრაინაში სამხედრო მოქმედებების მხარდაჭერის დონე განსხვავდება გენდერისა და სოციალური ფენების მიხედვით. რესპონდენტთა წილი, რომლებიც აშკარად მხარს უჭერენ ომს, მკვეთრად განსხვავდება ჯგუფიდან ჯგუფში.
ბიჭებს შორის ომს მხარს უჭერს 42,5%, ახალგაზრდა ქალებში – 27,4%;
კარგად და ზომიერად შეძლებულ ახალგაზრდებს შორის – 37,1%, დაბალშემოსავლიან ადამიანებს შორის – მხოლოდ 14,5%;
მორწმუნეებს შორის (კონფესიის დაზუსტების გარეშე) – 43,2%, ათეისტები – 23,7%.
კვლევა ასევე იძლევა მონაცემებს სხვადასხვა ინსტიტუტების მიმართ ნდობის შესახებ. ახალგაზრდებში ყველაზე დიდ ნდობას საქველმოქმედო ორგანიზაციები იწვევენ - 91,6%. ზოგადად, ყველა ინსტიტუტიდან, არაკომერციული ორგანიზაციები ყველაზე დიდი ნდობით სარგებლობენ რუსეთის მიმართ და ყველაზე დაბალი ნდობა ეკლესიის მიმართ არის.