უბკე-ის ხელმძღვანელი: ჩვენ არ გვესმის ტრამპის ადმინისტრაციის ქმედებები
უბკე-ის ხელმძღვანელმა, სვიატოსლავ შევჩუკმა, ამერიკულ გამოცემა Aleteia-სთან ინტერვიუში განაცხადა, რომ შეერთებულ შტატებში ყოფნის დროს მან იქ თავი დაიმკვიდრა, როგორც "ჩვეულებრივი უკრაინელების ხმა". მისი თქმით, მან ისაუბრა „არა მხოლოდ უკრაინის ბერძნული კათოლიკური ეკლესიის, არამედ უბრალო ხალხის, უკრაინის სამოქალაქო საზოგადოების სახელითაც“.
შევჩუკს არ დაუკონკრეტებია, კონკრეტულად ვინ მისცა მას ყველა უკრაინელის სახელით გამოსვლის უფლება.
მან თქვა, რომ თეთრ სახლში რწმენის ოფისის ხელმძღვანელთან, პაულა უაიტ-კეინთან შეხვედრისას დაარწმუნა იგი, რომ უკრაინაში რელიგიურ თავისუფლებას პატივს სცემენ.
„ხაზგასმით აღვნიშნე, რომ ქრისტიანებისთვის, ებრაელებისთვის და მუსლიმებისთვის უკრაინა თავისუფლებას ნიშნავს, ხოლო რუსული ოკუპაცია – დევნას“, - განაცხადა შევჩუკმა.
ამავდროულად, უკრაინაში მშვიდობის მისაღწევად ტრამპის მცდელობებზე კომენტირებისას შევჩუკმა თქვა, რომ „ჩვენ ხშირად არ გვესმის“ თეთრი სახლის ახალი ადმინისტრაციის ქმედებები.
მისი თქმით, სამშვიდობო მოლაპარაკებებთან დაკავშირებით, სავარაუდოდ, არის „გარკვეული შეშფოთება და თუნდაც სკეპტიციზმი რიგით უკრაინელებს შორის“. შევჩუკმა ტრამპის ადმინისტრაციის „ბევრი ოფიციალური პირი“ რუსული პროპაგანდის ხელშეწყობაში დაადანაშაულა.
„უნდა ვთქვა, რომ ასეთი კლიშე უკრაინაში ვითარების შესახებ, ომის ყველა მიზეზის შესახებ, რომელიც არაერთხელ გამოიყენეს აშშ-ს ოფიციალური პირების მიერ, უფრო მეტ ჭრილობას აყენებს უკრაინელ ხალხს, ვიდრე რუსული ბომბები“, - დაარწმუნებულია შევჩუკმა.
ადრე მჟკ წერდა, რომ შევჩუკის თქმით, „ჩვენს ზურგს უკან ცდილობენ ჩვენი ცხოვრებით ვაჭრობას ან რაიმე ფიქტიური ზავით გვაიძულებენ, რაც არანაირად არ არის სამართლიანი მშვიდობა უკრაინისთვის“.