ქვემო ლავრის ტერიტორიაზე კულტურის სამინისტროს კომისიამ დაიწყო მუშაობა
კულტურის სამინისტროს კომისია 2025 წლის 25 მარტს კიევ-პეჩერის ლავრაში იმყოფება. ფოტო: скриншот видео обители კულტურის სამინისტროს კომისია 2025 წლის 25 მარტს კიევ-პეჩერის ლავრაში იმყოფება. ფოტო: скриншот видео обители
კომისია შეიქმნა მღვიმის ღირსი წმინდანთა ნეშთების „შესამოწმებლად“.
2025 წლის 25 მარტს ქვემო ლავრის ტერიტორიაზე მოვიდა კომისია, რომელიც კულტურის სამინისტრომ თვის დასაწყისში შექმნა. კიევ-პეჩერის მონასტრის პრესსამსახური აქვეყნებს ვიდეოს, სადაც ჩანს, როგორ დგანან კულტურის სამინისტროს წარმომადგენლები მღვიმეების მახლობლად შესასვლელთან.
კულტურის სამინისტრომ ხელი მოაწერა ბრძანებას შექმნას კომისია, რომელიც „დაამოწმებს“ კიევ-პეჩერის ლავრის ახლო და შორეულ გამოქვაბულებში განსვენებულ წმინდანთა ნეშთებს.
„დილით მღვიმეებთან ვითარება მშვიდია. წმინდა მღვიმეების მონასტრის ძმები და ადვოკატები მუდმივად იმყოფებიან ადგილზე“, - აცხადებენ მონასტერში.
როგორც მჟკ წერდა, კულტურის სამინისტროს ბრძანებით, კომისიამ 2025 წლის 30 მაისამდე უნდა ჩაატაროს მღვიმელი ღირსი მამების ნეშტის „შესწავლა“, „შეაფასოს მათი ისტორიული და სამეცნიერო ღირებულება და შეადგინოს კულტურული ფასეულობების განსაზღვრის ქვეშ მყოფი ნივთების სია“. კომისიის მუშაობის შედეგები იქნება გასაიდუმლოებული და მიენიჭება „შეზღუდული წვდომის ინფორმაციის“ სტატუსი.