მეუ-ში "ხუმრობენ", რომ უმე არიგებს ნარკოტიკებს ზიარების ნიღბის ქვეშ
მეუ-ს სასულიერო პირი ა.ფილიუკი. ფოტო: Фейсбук Филюка მეუ-ს სასულიერო პირი ა.ფილიუკი. ფოტო: Фейсбук Филюка
მეუ-ის მისიონერი ირწმუნება, რომ ერთსქესიან სექსში "არაფერი ცუდი" არ არის.
მეუ-ს სასულიერო პირმა ოლექსი ფილიუკმა ტერნოპოლის რეგიონიდან Glavkom-თან ინტერვიუში განაცხადა, რომ ის და მისი კოლეგები ცდილობენ „დიალოგში შევიდნენ „რუსული სამყაროს“ მიმდევრებთან“.
”მაგრამ ისინი არ პასუხობენ კითხვებს, ისინი უგულებელყოფენ დიალოგს”, - თქვა ფილიუკმა.
ის დარწმუნებულია, რომ უმე-ის მღვდლები უარს ამბობენ მეუ-ში გადასვლაზე მხოლოდ იმიტომ, რომ მათ ფულს უხდის   ზოგიერთი „საქველმოქმედო ფონდი“. თუმცა, ფილიუკმა ფონდების დასახელება ვერ შეძლო.
ის ჩიოდა, რომ არა მხოლოდ მღვდლებს, არამედ უმე-ის მრევლსაც არ სურს მეუ-ში გაწევრიანება: „ისინიც კი, ვისაც ჩვენ ინტელექტუალებს ვეძახით, მასწავლებლებსა და ექიმებს, მოსკოვის საპატრიარქოს მხარდამჭერები არიან“. ის ამას განმარტავს, როგორც "ზომბირებას".
"ერთხელ ერთმა ჩემმა ნაცნობმა მღვდელმა ხუმრობით მითხრა, რომ ზიარების ნაცვლად ნარკოტიკებს  აძლევენ იქ. არ შეიძლება, ამბობს ის, რომ დედა, რომლის შვილიც რუსებმა მოკლეს, განაგრძოს იქ სიარული "აკი-პაკი უფალო შეგვიწყალენ". „მოსკოველებმა სცემეს მისი შვილი და დამარხეს“, - თქვა მან. ინტერვიუს სხვა ნაწილში მან თქვა,- მიუხედავად იმისა, რომ ეკლესია ჰომოსექსუალობას ცოდვად მიიჩნევს, ადამიანებს აქვთ უფლება იყვნენ ისეთ ურთიერთობაში, რომელსაც კონსტიტუცია რთავს. თუ ანას სურს ანასთან დაძინება, მაშინ ამაში ცუდი არაფერია. ”ნება მიეცით მას ისე მოიქცეს, როგორც მას სურს”, - ამტკიცებს ფილიუკი.