"მილს აუცილებლად მიიღებთ": ეკატერინბურგში რმე-ის ტაძრის წინ გაიმართა "სსო" ჩვენება
ციგანოვა მღერის მილზე ტაძრის წინ. ფოტო: тг-канал ციგანოვა მღერის მილზე ტაძრის წინ. ფოტო: тг-канал "Уранополитика"
გაზსადენი მილის მოდელი, რომლითაც რუსი ჯარისკაცები სამხედრო ოპერაციას ახორციელებდნენ უკრაინის შეიარაღებული ძალების წინააღმდეგ, დამონტაჟდა ეკატერინბურგში ეკლესიის წინ.
2025 წლის 25 მარტს ეკატერინბურგში ეკლესიის წინ გაიმართა ჩვენება, დაამონტაჟეს "სუჯის მილსადენის" ასლი, რომლითაც რუსმა სამხედროებმა მოწინააღმდეგის გვერდის ავლით შეაღწიეს სუჯას ტერიტორიაზე. ამის შესახებ ადგილობრივი რესურსი „66.ru“ იუწყება.
ღონისძიებას ესწრებოდნენ კერძო სამხედრო კომპანია ,,ვაგნერის’’ წევრები, ომბუდსმენი ტატიანა მერზლიაკოვა და რუსეთის მართლმადიდებელი ეკლესიის მთავარი სამხედრო მღვდელი დ. ვასილენკოვი.
ცერემონიას ხელმძღვანელობდა ეკატერინბურგისა და ვერხოტურიეს მიტროპოლიტი ევგენი (კულბერგი), რომელმაც რუსული სამხედრო ოპერაცია შეადარა ზღაპარს ,,კაშეი უკვდავის’’ სიკვდილზე, სადაც „ჩვენმა გმირებმა ღრმად შეაღწიეს, მიაღწიეს კვერცხს და გატეხეს ნემსი“.
ასევე ეკლესიასთან დადგმულ სცენაზე მომღერალ ვიკა ციგანოვას კონცერტი გაიმართა, რომელმაც სპეციალურად დაწერილი სიმღერა "მილი" შეასრულა. სიმღერის ტექსტი ასეთია: "მილი რუსული სიტყვაა! / მილი ნიშნავს მილს! / მილი გექნებათ აუცილებლად! / მილი! მილი! მილი!".
მჟკ-მა დაწერა, რომ რუსეთის მართლმადიდებლური ეკლესია უკრაინაში "მეომარი ბერის" გარდაცვალების შესახებ ინფორმაციას ავრცელებს.