ვოლინისა და ჟიტომირის ეპარქიის მონასტრებში მონაზვნად აღკვეცის რიტუალი ჩატარდა
სტაროსელსკის მონასტერი სამი მონაზონით, ხოლო გოროდნიცკის მონასტერი ერთი ბერით შეივსო.
2025 წლის 25 მარტს, დიდმარხვის მეოთხე კვირის სამშაბათს, მონაზვნად აღკვეცის რიტუალი გაიმართა ვოლინის სამების სტაროსელსკის მონასტერში და ჟიტომირის ოლქის გოროდნიცას სტავროპეგიურ მონასტერში. ამის შესახებ ინფორმაციას ვოლინის ეპარქიის პრესსამსახური და გოროდნიცკის მონასტრის Facebook-ის გვერდზე ავრცელებს.
ვოლინისა და ლუცკის მიტროპოლიტმა ნათანაელმა აღასრულა სტაროსელსკის მონასტრის სამი მორჩილის აღკვეცა. ბერმონაზვნობაში მათ მიიღეს სახელები სილუანი, თეოფანია და ნექტარიუსი - ბერი სილუან ათონელის, ნეტარი იმპერატრიცა თეოფანია ბიზანტიელის და წმინდა ნექტარიოს ეგინელის პატივსაცემად.
ღვთისმსახურების შემდეგ მიტროპოლიტმა ნათანაელმა ახლად აღკვეცილ მონაზვნებს მიულოცა და ღვთის შეწევნა უსურვა მორჩილების აღსრულებაში.
გოროდნიცკის მონასტერში ბერად აღკვეცის ცერემონია აღასრულა კიევის მიტროპოლიის მონასტრის წინამძღვარმა, გოროდნიცკის მთავარეპისკოპოსმა ალექსანდრემ.
ბერმა მიიღო სახელი თეოფანე.
წირვის დასასრულს ეპისკოპოსმა სულიერი მითითებები მისცა ახლად აღკვეცილ ბერს.
როგორც მართლმადიდებელ ჟურნალისტთა კავშირმა დაწერა, 25 მარტს, მიტროპოლიტმა ვლადიმერმა მონაზვნად აღკვეცა აღასრულა უმე-ის კამენსკის ეპარქიაში.