ჩერკასიში ეპისკოპოს ფეოდოსის საქმის მორიგი სასამართლო სხდომა გაიმართა
25 მარტს ჩერკასის სოსნოვსკის რაიონულმა სასამართლომ მორიგი სასამართლო სხდომა გამართა ჩერკასისა და კანევის მიტროპოლიტ ფეოდოსის საქმეზე. ეპისკოპოსი სხდომაზე ვიდეო ბმულით ჩაერთო, წერს ვებგვერდი Provce.
სხდომის დასაწყისში ადვოკატმა წაიკითხა ექიმის დასკვნა 18 მარტისთვის, როდესაც სხდომაზე მიტროპოლიტი თეოდოსი შუძლოდ გახდა. ეპისკოპოსის ადვოკატმა ვლადიმერ გოლუბჩიკმა განაცხადა, რომ იმ დღეს მას ჰიპერტონული კრიზისი ჰქონდა: არტერიული წნევა 180/110.
პროკურორმა კოლომიეცმა განაცხადა, რომ მეორე დღეს სოფელ მელნიკში მიტროპოლიტმა ლიტურგია აღავლინა.
ამის საპასუხოდ, უმე-ის იერარქმა ხაზგასმით აღნიშნა, რომ მას ასეთი კრიზისები რეგულარულად ემართება, მაგრამ მას აქვს პასუხისმგებლობა სამწყსოს წინაშე.
"ეს დაიწყო მას შემდეგ, რაც უუს-მ დაიწყო უკრაინის მართლმადიდებლური ეკლესიის ნგრევა და ცდილობს ჩემს ციხეში ჩასმას. მაგრამ მე მაქვს პასუხისმგებლობა ეკლესიის წინაშე, ამიტომ, მიუხედავად იმისა, რომ 18 მარტს ჰიპერტონული კრიზისი მქონდა, 19 მარტს უკვე ვმსახურობდი", - აღნიშნა მიტროპოლიტმა ფეოდოსიმ.
შეხვედრაზე ასევე განიხილეს ეპისკოპოსის ჩხრეკის ვიდეო 2023 წლის 16 თებერვალს. ჩერკასის ეპარქიის წინამძღვარმა აღნიშნა, რომ ჩხრეკის მიზეზი იყო RSS რგოლი, რომელიც განთავსებულია ვებგვერდზე «Черкасский Благовестник».