კლერიკმა რუსეთის მართლმადიდებელი ეკლესიის კომენტარი გააკეთა უსახლკარო ცხოველების მოკვლის კანონპროექტზე.
მონაზონი ხაზს უსვამს, რომ ყველა ძირითადი რელიგია ეწინააღმდეგება ცხოველების მიმართ სისასტიკეს.
კლერიკი РПЦ იერომონახი თეოდორიტი გამოეხმაურა თავის ტელეგრამ არხზე კანონპროექტს ცხოველების მოკვლის შესახებ, რომელიც 28 თებერვალს რუსეთის სახელმწიფო დუმაში იქნა შეტანილი. დოკუმენტი ითვალისწინებს უსახლკარო ცხოველების მოკვლის შესაძლებლობას თავშესაფრებში მათი შენახვის ვადის გასვლის შემდეგ.
«მე არ ვიცოდი ამ კანონპროექტზე, მაგრამ როცა გავიგე - შოკში ჩავვარდი. რამდენად უნდა სძულდეს ყველაფერი ცოცხალი, რომ ასეთი რამ შესთავაზოს, - წერს მამა თეოდორიტი. - სიკვდილის ინექცია. და ვფიქრობ, რომ ეს არ არის პროპოფოლი ვენაში, არამედ ლისტენონი, რათა ცხოველი გარდაიცვალოს ცნობიერებაში სუნთქვის შეუძლებლობის გამო. ეს უფრო იაფია. ფაშიზმი, როგორიც არის».
აღნიშნując, რომ მთავრობის შიგნით პროტესტები გაჩნდა და ზოოსაცხოვრებლები გამოდიან მიტინგებზე, მღვდელი დასკვნამდე მიდის, რომ «ჩვენი ხალხი ჯერ კიდევ საბოლოოდ დაკარგული არ არის». ხოლო კითხვაზე, როგორ უყურებს ეკლესია ცხოველებს, პასუხობს: «ძალიან მარტივად: "ბედნიერია, ვინც ცხოველებს მფარველობს" (იგავები 12:10)». გარდა ამისა, მან ხაზგასმით აღნიშნა, რომ ისლამი, იუდაიზმი და ბუდიზმი ასევე გამოდიან ცხოველების მიმართ სისასტიკის წინააღმდეგ.
წინასწარ პროტოდიაკონი იოანე პოლიშჩუკი პასუხობდა კითხვას, შეიძლება თუ არა ლოცვა შინაური ცხოველებისათვის.