კვიპროსის ეკლესიის სინოდმა სირიაში ქრისტიანთა გენოციდზე განაცხადა
სინოდმა დაგმო საერთაშორისო საზოგადოების გულგრილობა, განსაკუთრებით ევროპული ქვეყნები, რომლებიც, ისლამოფობიის ბრალდებების შიშით, უგულებელყოფენ ქრისტიანთა ტანჯვას.
კვიპროსის მართლმადიდებლური ეკლესიის წმინდა სინოდმა ღრმა შეშფოთება გამოხატა სირიაში ქრისტიანების მდგომარეობით და ქვეყანაში მომხდარს ქრისტეს მიმდევართა წინააღმდეგ გენოციდი უწოდა.
შეხვედრის შემდეგ მიღებულ განცხადებაში ხაზგასმულია, რომ სისტემატურმა ძალადობამ, დისკრიმინაციამ და მასობრივმა მკვლელობებმა გამოიწვია სირიაში ქრისტიანული მოსახლეობის კრიტიკული შემცირება.
იერარქების თქმით, ეს პროცესი ათ წელზე მეტია მიმდინარეობს, თუმცა ბოლო თვეებში განსაკუთრებით დრამატულ მასშტაბებს მიაღწია. თუ სიტუაცია არ შეიცვლება, სირიაში ქრისტიანების გრძელვადიანი არსებობა საფრთხის ქვეშ დადგება.
სინოდმა დაგმო მსოფლიო საზოგადოების, განსაკუთრებით ევროპული ქვეყნების გულგრილობა, რომლებიც, ისლამოფობიის ბრალდებების შიშით, უგულებელყოფენ თავიანთი ქრისტიანი ძმების ტანჯვას.
განსაკუთრებით შემაშფოთებელია ანტიოქიის საპატრიარქოს მდგომარეობა, რომელიც დიდ ზარალს განიცდის მართლმადიდებელი მოსახლეობის მასობრივი გადასახლების გამო.
კვიპროსის ეკლესიამ, რომელსაც აქვს საკუთარი მწარე გამოცდილება თურქული ოკუპაციის შედეგად მორწმუნეების წინაპრების მიწებიდან განდევნის, სრული სოლიდარობა გამოუცხადა ანტიოქიის ეკლესიას და ახლო აღმოსავლეთის ყველა ქრისტიანს.
მხარდაჭერის ნიშნად სინოდმა გამოაცხადა კვიპროსის ყველა ეკლესიაში საეკლესიო შემოწირულობების შეგროვება დიდი მარხვის მე-5 კვირას, 2025 წლის 6 აპრილს, სირიაში წამებული ქრისტიანების სასარგებლოდ.
კვიპროსელმა ეპისკოპოსებმა მსოფლიო ლიდერებს დაუყონებლივ ზომების მიღებისკენ მოუწოდეს და ხაზგასმით აღნიშნეს, რომ ქრისტიანობა არ უნდა გაქრეს იმ ქვეყნიდან, სადაც ის პირველად გავრცელდა და სადაც ოდესღაც ჟღერდა თავად მაცხოვრის ქადაგება.
მანამდე მჟკ წერდა, რომ სახელმწიფო დეპარტამენტმა დაგმო ისლამისტები, რომლებიც სირიაში ქრისტიანებსა და ალავიტებს კლავენ.