მალიათინცის მორწმუნეებმა ტაძრის ჩამორთმევის შემდეგ ღია ცის ქვეშ ილოცეს
ღვთისმსახურება მალიუტინცში ღია ცის ქვეშ. ფოტო: Фейсбук Николаевской общины ღვთისმსახურება მალიუტინცში ღია ცის ქვეშ. ფოტო: Фейсбук Николаевской общины
ასზე მეტი მრევლი იძულებული გახდა ქუჩაში ელოცა მას შემდეგ, რაც მათი წმინდა ადგილი აიღეს.
2025 წლის 23 მარტს, ასზე მეტი მორწმუნე უმე-ის მიკოლაივის თემიდან ბუკოვინის სოფელ მალიატინციში, კიტსმანის დეკანოზში, შეიკრიბა საკვირაო ლიტურგიაზე ღია ცის ქვეშ, მას შემდეგ რაც მათი ეკლესია მეუ-ს წარმომადგენლებმა მიიტაცეს.
"ტაძარი წაგვართვეს, მაგრამ რწმენა და ლოცვა გულიდან ვერ ამოგვგლიჯეს. გულში რწმენა რომ არ ყოფილიყო, მაშინ ღვთის ტაძრის მიტაცებით ის აღარ გაჩნდებოდა", - ნათქვამია წმინდა ნიკოლოზის ეკლესიის ფეისბუქის ოფიციალურ გვერდზე გამოქვეყნებულ შეტყობინებაში.
შეგახსენებთ, რომ ტაძრის ჩამორთმევა მოხდა 2025 წლის 21-22 მარტის ღამეს. თვითმხილველების თქმით, მეუ-ის აქტივისტების ჯგუფმა ნიკოლაი გერგელიუკის ხელმძღვანელობით საღამოს წირვის შემდეგ გატეხა საკეტები, შევიდა ეკლესიაში და მთელი ღამე იქ გაატარა. უმე-ის რელიგიური საზოგადოების წარმომადგენლების თქმით, დაკავების მონაწილეთა უმეტესობა ადგილობრივი მცხოვრები არ იყო.
ეკლესიის მოძღვარმა, დეკანოზმა ნიკოლოზ გუბკამ პოლიციას კონფლიქტის მოგვარებამდე შენობის დალუქვა სთხოვა, თუმცა უარი მიიღო. ადგილობრივმა მორწმუნეებმა შეშფოთება გამოთქვეს, რომ სამართალდამცავმა უწყებებმა დამპყრობლების მხარე დაიკავეს.
"განსაკუთრებით სამწუხაროა, რომ ეს ქმედება მოხდა დიდმარხვაში - სულიერი განწმენდის, სინანულისა და თავმდაბლობის პერიოდში. "ტაძრის მიტაცება და კარების ნგრევა მძიმე ცოდვაა, რადგან ჭეშმარიტი რწმენა არ შეიძლება აშენდეს ძალადობასა და წმინდა ადგილის უპატივცემულობაზე", - ნათქვამია თემის განცხადებაში.
მიუხედავად არსებული ვითარებისა, სოფელ მალიატინცის უმე-ის მორწმუნეები აპირებენ გააგრძელონ ლოცვითი ცხოვრება და შეინარჩუნონ თავიანთი საზოგადოების ერთიანობა.