მუფტი ჰამიდ პატელი. ფოტო: telegraph.co.uk მუფტი ჰამიდ პატელი. ფოტო: telegraph.co.uk
სერ ჰამიდ პატელი, მუფტი და Star Academies-ის აღმასრულებელი დირექტორი, დაინიშნა Ofsted Board-ის თავმჯდომარის მოვალეობის შემსრულებლად.
Reuters-ი იუწყება, რომ ამ ამბავს ფართო საზოგადოების პროტესტი მოჰყვა. სოციალურ მედიაში მომხმარებლებმა გამოთქვეს შეშფოთება, რომ „ყველაფერი, რასაც ბრიტანელი ბავშვები ისწავლიან, ახლა მისი მეშვეობით გაივლის“.
ზოგი ამტკიცებს, რომ ეს არის „ბრიტანეთის საბოლოო ისლამიზაცია“ და რომ ახლა „განათლება ისრაელის ისტორიისა და მუსლიმური დაპყრობების შესახებ შეიძლება მთლიანად გადაიწეროს“.
თუმცა, გაერთიანებული სამეფოს განათლების დეპარტამენტმა (DfE) განმარტა, რომ ის და არა Ofsted-ი ადგენს ეროვნულ სასწავლო გეგმას. ოფსტედი მხოლოდ ამოწმებს სკოლებს და აფასებს განათლების ხარისხს, მაგრამ არ შეიმუშავებს სასწავლო გეგმებს.
სერ ჰამიდ პატელი არის Star Academies ქსელის აღმასრულებელი დირექტორი, რომელიც მართავს ათეულობით სკოლას მთელს ინგლისში. თავდაპირველად ორგანიზაცია ეხებოდა მხოლოდ ისლამურ საგანმანათლებლო დაწესებულებებს, მაგრამ მოგვიანებით გაფართოვდა და ახლა ასევე ზედამხედველობს საერო და ქრისტიანულ სკოლებს. 2021 წელს პატელი რაინდად მიენიჭა განათლებისთვის.
ამ დროისთვის ის დროებით არის დანიშნული - ის თანამდებობაზე ხუთ თვემდე დარჩება, სანამ ქრისტინ რაიანის მუდმივი მემკვიდრე არ მოიძებნება.
მანამდე მჟკ წერდა, რომ ბრიუსელის კათოლიკურ ტაძარში ნახევარი ათასი ადამიანისთვის ისლამური იფთარი გაიმართა.