პრეზიდენტის ოფისი დაფიქრდა უმე-ის დარბევაზე, - პოლიტოლოგი
პოლიტოლოგი კოსტ ბონდარენკო, თვლის, რომ აშშ-ს ახალი ადმინისტრაციის მოსვლამ შეანელა უკრაინის ხელისუფლების მონდომება გაუმკლავდეს უმე-ს.
პოლიტოლოგმა კონსტანტინე ბონდარენკომ ბლოგერ ალექსანდრე შელესტთან ინტერვიუში განაცხადა, რომ უკრაინის ხელისუფლებამ შეანელა რეპრესიები უმე-ის წინააღმდეგ.
„ვფიქრობ, რომ მთავრობა ახლა ცდილობს გაარკვიოს რა უნდა გააკეთოს უმე-თან, მით უმეტეს, რომ არსებობს მკაფიო სიგნალები შეერთებული შტატებიდან“, - ხაზგასმით აღნიშნა, რომ ვიცე-პრეზიდენტმა ჯ.დ. ვენსმა „არაერთხელ ისაუბრა ნებისმიერი რელიგიური კონფესიის, მათ შორის უმე-ის, დენომინაციის დაუშვებლობის შესახებ“.
”ამიტომ ვფიქრობ, რომ უმე-ს ახლა შესვენება მისცეს,” - თქვა მან.
"ყოველდღე ვრჩელდება ამბები იმის შესახებ, რომ ტაძრები და სხვა ადგილები დაიპყრეს. მაგრამ მკაცრი ზეწოლის ტალღა, რომელიც იყო შარშან, ახლა არ შეინიშნება. უბრალოდ, ვფიქრობ, რომ პრეზიდენტის ოფისში ბევრი ფიქრობს იმაზე, ღირს თუ არა ეს", - თქვა კონსტანტინე ბონდარენკომ.
მან ხაზგასმით აღნიშნა, რომ უმე-ის საერთაშორისო იურისტს ბობ ამსტერდამს "ძალიან ახლო პირადი მეგობრობა აქვს ჯ.დ. ვენსთან".
„ამიტომ, მსგავსი სახის ნებისმიერი ინციდენტი დაუყოვნებლივ იქნება ვიცე-პრეზიდენტის მაგიდაზე“, - დაასკვნა მან.
მჟკ-მა ადრე დაწერა, რომ ამსტერდამმა მიულოცა ჯეიმს ვენსს აშშ-ს ვიცე-პრეზიდენტად არჩევა და გააზიარა მისი გამოსვლა უმე-ის დასაცავად.