ლავრაში სიწმინდეების „ინვენტარიზაციისთვის“ კულტურის სამინისტროს კომისია და პოლიცია მივიდა
28 მარტის დილას კომისია მივიდა კიევ-პეჩერის ლავრის ქვედა გამოქვაბულების ტერიტორიაზე, რათა „აღწეროს და შეამოწმოს“ წმინდა ნაწილები მღიმეებში, თქვა მონასტრის ადვოკატმა, დეკანოზმა ნიკიტა ჩეკმანმა. სამართალდამცავების თანხლებით, კომისიის წევრები რელიქუარების გახსნას, დათვლას და დნმ-ის ტესტირებისთვის სინჯების აღებას გეგმავენ. რეზერვის ერთ-ერთი თანამშრომელი საფქვავით ჩამოვიდა, რომ საკეტები გაეჭრა.
მსგავსი სამუშაოების ჩასატარებლად, კულტურის სამინისტროს თანამშრომლები მონასტრის შორეულ გამოქვაბულებშიც შევიდნენ.
შეგახსენებთ, რომ კომისიის შექმნის ბრძანებას კულტურის სამინისტრომ ხელი 2025 წლის 5 მარტს მოაწერა. ამ დოკუმენტის მიხედვით, კომისიამ 30 მაისამდე უნდა შეამოწმოს „წმინდანთა ნეშტების არსებობა კიევ-პეჩერის ლავრის ეროვნული ნაკრძალის ზემო და ქვემო მღვიმეების სამარხებში“ და ასევე შეაფასოს მათი ისტორიული და სამეცნიერო ღირებულება. თუ აღმოჩნდება კულტურული ფასეულობების კატეგორიაში შემავალი ნივთები, ისინი შეიტანება სპეციალურ სიებში შემდგომი მოხსენებისთვის.
კულტურის სამინისტრომ კომისიის მუშაობის შედეგების კლასიფიკაცია მოახდინა და მათ „შეზღუდული ხელმისაწვდომობის ინფორმაცია“ უწოდა. კომისიას კულტურული მემკვიდრეობის დაცვისა და შენარჩუნების დეპარტამენტის დირექტორი ვლადიმირ შორნიკოვი ხელმძღვანელობს. ინსპექტირებას კულტურის მინისტრი ნიკოლაი ტოჩიცკი პირადად ხელმძღვანელობს.
2025 წლის 25 მარტს კულტურის სამინისტროს წარმომადგენლები ქვედა ლავრის ტერიტორიაზე უკვე მივიდნენ. ამ დროს ძმები და მონასტრის წარმომადგენლები ახლო გამოქვაბულების შესასვლელთან იმყოფებოდნენ და აფიქსირებდნენ მომხდარს.